| Maxx23 a întrebat:

De ce e asa de grea gramatica limbii maghiara? De ce sunt asa de lungi cuvintele maghiare? Te blochezi uneori cand incerci sa le pronunti rolling on the floor

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De fapt nu-i grea deloc maghiara, doar trebuie sa ai ambitie sa o inveti, ca-i la fel ca orice limba straina.

acum 27 minute | Jassmina a răspuns (pentru Maxx23):
Ti-am mai spus ca stiu un pic de maghiara, desii nu am fost niciodata la profesor sa o invat, ci prinzand-o de la nasa mea. Eu intelegputin mandarina si cantoneza, astea fiind dialecte chinezesti.
Am lucrat multi ani cu chinezii si am prins de la ei.
acum 12 minute | Jassmina a răspuns:
Invatat engleza, ca-i limba universala si te descurci cu ea, oriunde ai merge pe globul asta.

| Maxx23 explică (pentru RAY):

Si ce vrei sa spui si tu acum? Acum o copiezi?

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt nu-i grea deloc maghiara, doar trebuie sa ai ambitie sa o inveti, ca-i la fel ca orice limba straina.
Iar ca sa nu te blochezi cand pronunti cuvintele, le repeti de 100 de ori, cand le inveti, pana le spui corect.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

De unde stii ca nu e grea? E destul de grea pentru mine. happy Tu stii maghiara?

| SkateFunk a răspuns (pentru Maxx23):

Din pacate jassmine asta site doar sa-si dea cu parerea aiurea din ce am vazut, rareori cand ofera un raspuns in folosul unei persoane...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Ti-am mai spus ca stiu un pic de maghiara, desii nu am fost niciodata la profesor sa o invat, ci prinzand-o de la nasa mea. Eu intelegputin mandarina si cantoneza, astea fiind dialecte chinezesti.
Am lucrat multi ani cu chinezii si am prins de la ei.

| Maxx23 explică (pentru SkateFunk):

Ce sa zic.

| Violleta2022 a răspuns:

Cate ore inveti pe zi, maghiara?

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

4 ore. Dar imi da batai de cap si nu stiu ce sa mai fac. Profesoara nu ma ajuta. Ma cheama o data pe saptamana la ea acasa si o ora si 30 de minute fac cu profesoara, imi explica baza si bla bla. Ar trebui sa vorbesc zilnic cu un ungur zilnic si sa invat mai usor dar nu am cu cine.

| Maxx23 explică (pentru Maxx23):

Dar invat acasa degeaba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Profesoara nu poate sainvete in locul tau!
Probabil ai nevoie sa studizei 8 ore pe zi, daca 4 nu sunt suficiente. Unii oameni nu sunt capabili sa invete limbi straine, fiindca asa este mintea lor construita, altii invata cu usurinta si vorbesc mai multe limbi straine, fara probleme.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Eu am zis altceva. O ora si 30 de minute o data pe saptamana nu e o nimic!

| Violleta2022 a răspuns:

Invatat engleza, ca-i limba universala si te descurci cu ea, oriunde ai merge pe globul asta.

| Catrice a răspuns:

Încearcă rusahee hee