| ValentinDinca2002 a întrebat:

De ce e atât de important examenul de bacalaureat? De ce ține toată lumea cont de el din moment ce materia pe care o dai la BAC probabil că nu îți va mai folosi niciodată la nimic?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu poti da la facultate. Se cere chiar si la angajare, in anumite domenii.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că după preluarea puterii de către sovietici, după 1948, a crescut importanța diplomei de bacalaureat.
Sistemul de învățământ românesc este de sorginte sovietică, cosmetizat și atât.
NICIODATĂ, după preluarea de către comuniști nu a mai fost modificat din temelii și adus la realitatea actuală.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca este recunoscut pe tot globul pamantesc, ca examenul maturitatii.
Daca ai fost capabil sa termini 12 ani de scoala, esti capabil sa dai si examen, de cunsotinte din materia studiata in acei ani, ca sa dovedesti ca te-ai ai acumulat ceva si esti destul de matur.
In plus, fara BAC nu poti lua anumite joburi, nu mai poti merge la postliceala si nici la facultate.

| sierra1 a răspuns:

Vrei facultă - iei bacul, nu vrei, atunci nu e important

| Frank51 a răspuns:

Pentru facultate
La unele joburi
Stima de sine
Și cam atât

În facultate sunt materii care echivalează cu bacul, de aia se tot zice căi țâță de mâță. În principiu școala multă te face om, devi pregătit pentru sociatate la nivel înalt, desigur dacă nu ai tangențe spre asa ceva se câștigă la fel de bine și în construcții sau orice altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti obligat sa dai bacul, poti sa te duci la strans frunzele din parcuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți cere la locul de muncă. Dacă nu studii superioare (licență, master, doctorat), măcar liceul să îl ai făcut (și cele 8 clase desigur).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece dacă nu ai luat examenul de Bacalaureat se consideră că ai făcut liceul degeaba.
Diploma de Bacalaureat e ca un premiu/trofeu pentru silința elevului așa cum e o cupă pentru un fotbalist.

| Eisenheim a răspuns:

Pentru că dacă nu ști fraza,,cobori în jos luceafăr sfânt" ( de parcă daca nu scria în jos nu știam ce vrea să zică laughing ) ești o nulitate, nu poți conduce o mașină, nu poți avea iubita, nu poți munci, îți dai seama e o frază fara de care nici pământul nu se învârte laughing

| stefiiii3 a răspuns:

Pentru a avea un examen ca sa poti gasi un loc de munca mai bun si sa poti intra la o facultate buna.
Ai dreptate, nu prea te ajuta in viata tot ceea ce faci la bac, dar sunt acolo lucruri elementare care trebuiesc stiute, cel putin pentru cultura generala.