| Magheti_Cristi_1995 a întrebat:

De ce e invatamantul asa?(sper ca stiti la ce ma refer )

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Din cauză că nu se bagă bani. În primul rând politicienii își dau lor bani și armatei, după ălora care mai strigă prin proteste(medici). Profesorii sunt mereu lăsați mai la urmă iar învățământul de asemenea are medii în care își desfășoară activitatea ce au condiții precare pot spune față de cerințele europene, să nu mai zic proasta organizare. Să nu zic că din cauza sistemului actual prost conceput sunt profesori de 10 care nu au loc de unii ce au obținut calificative mult mai mici. Este dezastruoasă situația din învățământ și de asta nu mulți se mai fac profesori iar ăia ce se fac, mulți dintre ei, sunt prost pregătiți. Și la știri ai văzut probabil notele extrem de slabe, chiar rușinoase obținute pentru titularizare de către profesori...Deci vor fi profesori slab pregătiți care îți vor educa și învăța copilul în condițiile mizere din România. Învățământul ar trebui să fie primul în momentul de față ca importanță în proiectele guvernului. Este o totală bătaie de joc și nu se realizează că învățământul formează oamenii din țara asta iar așa bolnav cum e, oare în ce fel va forma oamenii țării?

11 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=PTisYpUYeP4&t=21s

Pe scurt, sistemul de invatat este asa din cauza ca nu a reusit sa tina pasul cu dezvoltarea noastra.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

2. pentru ca in posturile de decizie sunt promovati, pe criterii politice, sfertodoctii. 1. pentru ca cei cu adevarat competenti sunt cei mai mari LASI si TRADATORI

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca de sus ne vor prosti si neinstruiti.
Se promoveaza analfabetismul pana si pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu fie altfel. (nu, nu stim la ce te referi)

| m1dn1gh7 a răspuns:

Pentru ca nu se vrea mai mult.

| Shimozukushiki a răspuns:

Pentru că corupție și pentru că PSD, și pentru că consevatoriști, și pentru că nimeni nu-și dă interesul (în școală când ești ai vrea să schimbi sistemul dar când treci de ea nu îți mai pasă pentru că ai trecut de ea și nu mai ești tu acolo.
Un mare filosof spunea: Pentru a distruge o țară/o națiune/un popor, trebuie mai întâi să distrugi sistemul de învățământ
Din câte vezi la noi încă mai e comunism și nu s-a vrut niciodată ca noi (Românii) să fim deștepți, întotdeauna ne-au exploatat alții, aș mai da câteva arguemnte dar nu îmi vin în minte la ora asta, sper că ți-am răspuns la întrebare în mare.
Fundiță?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Ai scris atatea tampenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Explica-mi te rog fraza asta:''Din câte vezi la noi încă mai e comunism...intotdeauna ne-au exploatat alții''

| Shimozukushiki a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus punctul meu de vedere personal. Eu spre deosebire de tine am scris ceva și nu am venit să comentez de pe margine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Si eu te-am rugat sa vii cu argumente.

| Arii2 a răspuns:

Salariile mici, nu pun suflet in ceea ce fac desi noi depindem de ei, multe lucruri care le predau sunt inutile unii au trecut prin scoala degeaba altii habar nu au ce sa devina dupa ce termina un liceu.Asta se intampla cand nu investesti mult timp in ceva care iti place pentru a deveni cat mai bun in acel lucru.Nu ii important sa faci multe chestii si prost si mai bine unu si bine.Numai ca la scoala nu iti dezvolta creativitatea si doar memoria parerea mea.