| Mirel4412 a întrebat:

De ce e razboi intre Israel si Palestina? Nu am gasit nicaieri explicatia clara de la ce a pornit totul, si de ce.

16 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

A pornit de la faza ca din 1947 cand s-a format statul Israel, ei i-au dat afara pe arabii care traiau acolo de sute de ani si care se intelegeau bine cu cine mai era acolo, le-au luat si pamanturile, apoi in timp au anexat cu forta si alte teritorii arabe la tara lor, si deci acum arabii se razbuna. Pai care erau granitele atunci in 47 si care sunt acum? Sunt mai mari ca tara acum, deci e clar.

Erau rasisti evreii, vroiau ca doar ei sa stea acolo.

Israel a avut un prim ministru care vroia sa faca pace cu arabii, si a fost asasinat tot de evrei, ca ei nu doreau asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Minorități și religii, ca de obicei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru a intelege acest lucru este nevoie de studiat istoria. In cartea "Impact la paralela 45" (sper sa nu gresesc, este descrisa conjuctura in care a fost posibila infiintarea statului Israel.

| Furnicuta000 a răspuns:

Palestina a fost recent stearsa de pe google maps. Si eu m-as supara in locul lor laughing
Glumesc, nu asta e motivul, dar nici eu nu stiu...

| DonEduardo a răspuns:

Pentru ca Ierusalimul este pamant sfant si pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hamas a dat ultimatul Israelului sa cheme inapoi politia Israeliana si sa opreasca procesul de evacuare a populatiei arabe din anumite cartiere, Israelul vrand sa le repopuleze cu localnici evrei.
Dupa expirarea ultimatului Hamas a lansat rachete, Israelul ripostand.
Acu exista posibilitatea mare a unui razboi total Israelul da semne ca se pregateste pentru o invazia terestra.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De Google ai auzit?

| Mirel4412 explică (pentru anonim_4396):

Pe google sunt explicatii istorice

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mirel4412):

Pai tocmai asa afli raspunsul.

Răspuns utilizator avertizat
| Silviu016 a răspuns:

Neata! Israelul s-a format pe teritoriile Palestinieni. Palestina vrea sa isi recupereze teritoriile pierdute deoarece Israelul nu este un stat vechi are doar 70 de ani. Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Harfagre):

In timpul primului razboi mondial Arabii au contribuit masiv Aliatiilor, luptand Impotriva Imperiului Ottoman fiindu-le promis autonomia. Dupa ce razboiul s-a terminat Teapa, au impartit orientul mijlociu dupa placul lor.
Israelul de azi a fost infiintat dupa al 2-lea razboi mondial, populatia imigrand din diaspora atat din lumea ocidentala cat si din statele predominant musulmane in Israel, efectuand schimburi de teritorii si populatii.
Inca de atunci era certitudine ca nu va fi niciodata o co-existenta pasnica. Ajunge sa te uiti pe mappa si vezi problema zonei "West Bank" Fara delimitari geografice clare conflictele vor aparea incontinu

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru Silviu016):

Dar cultura lor e de 3000 de ani...Ierusalimul se cuvine sa fie al evreilor caci le reprezinta istoria... Arabii aia sa se duca dracu. Dupa logica ta, noi nu suntem stat decat de nici 200 de ani. Pai, ce drept avem asupra Ardealului?