| AlexDorinel a întrebat:

De ce este abandon școlar mare la sat?

Eu stiam că e obligatorie școala, altfel îți iei amenda.

Și dacă tot nu merg la școală copiii, ce fac in timpul liber?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Și dacă tot nu merg la școală copiii, ce fac in timpul liber?"

Pai ce sa faca, pun intrebari aiurea pe TPU

| Fatamuntilor a răspuns:

Distanta prea mare intre locuinta si scoala.
Uneori cu toata bunovointa autoritatilor nu sunt mijoace de transport pentru elevi.Iar daca sunt elevii nu isi permit costul trasportului.Sunt conditii de decont dar nu toti se incadreaza.
Chiar daca scoala teoreric este gratuita, costul rechizitelor este mare, mai ales daca e vorba de mai multi copiii.
Isi ajuta parintii in gospodarie.

| Lukasssz a răspuns:

Au alte treburi pe cap ei.

| Werrich a răspuns:

Ce sa faca la scoala copiii de la tara daca ei de acolo nu pleaca mai departe pentru ca nu au posibilitati materiale? Pai copiii de la tara isi ajuta parintii in gospadarie, duc animalele la pascut, d-astea casnice.

Răspuns utilizator avertizat
| Monst a răspuns:

Școala este obligatorie pana la vârsta de 16 ani adică pana in clasa a X-a este învățământul obligatoriu. Abandonul școlar la sate este mai mare din cauza nivelului de educație și de trai scăzut.La sat poți face rost mai greu de alimente de rechizite sa îți găsești un loc de munca. Naveta costa mult și mulți nu au timp sa stea de copii ii învață la munca câmpului și sunt cu băutura.

Răspuns utilizator avertizat
| Monst a răspuns (pentru AlexDorinel):

Părinții lor beau am cunoscut mulți copii de la țara ori sat făcuți din părinți needucați și au ajuns ba gravide când erau minore acum au 3-4 copii, ba niște neica nimeni cocalari din ăștia șomeri ori la cerșit.Așa zice statul ca este obligatoriu învățământul pana in clasa a X-a.Nu toți își permit sa termine 10 clase statul ar trebui sa ii ajute cu ajutoare și cu locuri de munca pentru părinți ca sa își întrețină copii.

| Ionut123987 a răspuns:

Nu în toate satele găsești abandon școlar. Și ca să îți răspund la întrebare :
1. Lipsa banilor, a hainelor, a rechizitelor
2. Nu au timp, nu au bani și De asta trebuiesc muncească cu ziua sau sa aibă grija de frati/gospodărie cât timp părinții sunt la munca
3. Unii abandoneaza școala din cauza răutății persoanelor din jur, din cauza discriminării, a bataii de joc si/sau a rasismului

Nu abandoneaza nimeni școala, asaaa, de flori de măr