Întrebare recomandată | KanezuY a întrebat:

De ce este bine sa citim carti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai oare de ce? Sa putem sustine o conversatie frumoasa, cu, cuvinte inteligente, gandite inainte de a fi spuse, sa putem lucra intr-o comunitate de oameni inteligenti. Pentru a ne imbogati vocabular cu acele cuvinte noi de care pana acum nu am auzit. Iti deschide mintea la ceva mai superior, vei stii cat mai multe, si este mai bine, vei avea o cultura generala cu mult peste a celor care nu au citit in viata lor. Cand te intreaba cineva, si tu deja citisei cartea, daca mai iti aduci aminte acel lucru, sau o anumita problema si tu stiai deja, fiindca ai citit despre ea, va spune acel grup de oameni, sau acea persoana, uite ce istet este x, uite, a stiut sa imi zica ce se intampla daca... sau ce face acel obiect si multe din ele. De ce a-si mai studia eu calculatoare, retelistica si tot soiul de probleme de acest gen, daca nu m-ar interesa? Ca sa pot rapsunde oricui ma intreaba, o solutie s-au un sfat in achizitia acelui lucru, sau orice fel de chestii de acest gen.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa vorbesti bine fara sa te balbai

| darrio2007 a răspuns:

Ca sa vezi cum gandesc si altii.

| vocea a răspuns:

Este bine sa citim carti pentru a ne dezovolta atat cunostiintele despre viata cat si vocabularul.

| alexandrualind a răspuns:

Sa iti dezvolti vocabularul.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Pentru ca sunt foarte multe carti care te invata ceva. Iti deschid mintea si nu vei ramane toata viata la nivelul celor care inca se cred in jungla...

Răspuns utilizator avertizat
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Pentru ca ne formam o cultura generala care e foarte importanta in ziua de azi. Poti sa incepi citind ceva pe gustul tau; de exemplu eu prefer cartile de aventuri.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Fiindca iti dezvolta vocabularul, imaginatia, cultura.
Cartile nu au daunat nimanui niciodata.

| Bionicle a răspuns:

Ca sa ne umplem sufletele cu intelepciune si cunostinte.
Cicero a zis,,O camera fara carti e un trup fara suflet''
Emile Faguet a zis,,Cartea este mica mobila a mintii noastre, motorul sufletului, unealta care vine in ajutorul lenei de a gandi, a insuficientei noastre, cat si a bucuriilor sufletului''.

| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Pt. mai multe motive si anume pentru: recreere, dezvoltarea culturii generale, pentru. a ne documenta, etc. Dar conteaza sa stim sa alegem ce vom citi.

| Anirbas a răspuns:

Cei care scriu, evident isi transmit invataturile, sa ramana si pentru viitorii oameni. Cunoastere sau delectare cu o poveste.

| Hallyustar a răspuns:

Mihai Eminescu a zis:,, Citește, astfel mintea iti va deveni un laborator de idei'', e bine sa citesti carti deoarece in fiecare carte se afla un mesaj ascuns si il intelegi daca esti atent la ceea ce citesti, daca nu, degeaba ai citit.In ziua de azi toți proștii se cred interesanti si cei care citesc sau învață sunt marginalizați de ceilalți.

| retrerzv1998 a răspuns:

Ai auzit ce se zice despre copiii care citesc, no?
,, un copil care citeste va deveni un adult care gandeste"-cred ca ti dai singur seama de ce e binewinking

| MarianDezvirginatoru4 a răspuns:

Ma sefule nu stiu sigur da bossu meu keed a zis ca a citit doar 2 carti in viata asta si nu o duce prea rau