| Rb6 a întrebat:

De ce este corecta propozitia "You have been warned." si nu "you were warned."?
De ce se prefera prezentul perfect?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Pentru că dacă spui you were warned trebuie să mai adaugi ceva, un adverb de timp de exemplu, you were warned yesterday about... You have been warned este folosită mai mult pentru că nu cere adverb sau alt element în propoziție, se referă la trecut însă distanța temporală nu este importantă.

Răspuns Apreciat de Editori
| Anon31241212 a răspuns:

Sunt corecte ambele, doar ca e diferenta de nuanta intre ele.

Prima e privita ca o amenintare si se face cand consecintele inca nu au avut loc. Are rol de avertizare. De a incerca sa convingi pe cineva sa nu faca actiunea.

In al doilea caz cu perfect simplu se refera cand consecintele deja s au intamplat. Actiunea a avut loc.Iar avertismentul fusese facut dar ignorat.

Perfectul arata ca a fost facut recent avertismentul iar consecintele pot fi evitate si actiunea oprita, pe cand trecutul simplu sugereaza ca actiunea a avut loc si consecintele la fel.

1 răspuns: