| David_Untaru_2001 a întrebat:

De ce este importantă libertatea dintr-o societate democratică și care sunt condițiile în care ea se poate desfășura?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Păi normal că este importantă.
Un sistem, un regim democratic trebuie să cuprindă mai multe lucruri. Libertate, democrație, economie liberă de piață, justiție imparțială.
orice persoana are dreptul la liberatea de exprima. Acest drept ofera fiecarui individ ocazia de se manifesta direct si de a isi expune punctul de vedere in raport cu societatea, mai ales cu problemele si nemultumirile legate de aceasta.
Un regim demcoratic - o societate democratică înseamnă fără doar și poate libertate. Și sigur că această libertate și libertățile cetățenești trebuie să fie consfințite de constituție.
Ei bine, aceste drepturi pe care cetățenii unui stat democratic le dobândesc sunt foarte improtante. Însăși democrația prin esența ei conferă cetățenilor dreptul de a alege demintarii. Dacă în Grecia antică aceștia se alegeau driect în acele teatre și își alegeau conducătorii în mod direct. Astăzi vorbim despre o democrație participativă prin care noi doar ne alegem niște candidați propuși de partide.
Prin urmare, democrația înseamnă libertate, libertatea de a alege și de a fi ales, libertatea de a ne exprima. Deci, înglobează toate aceste lucruri.
Citește și tu Robert A. Dahl - Democrația și criticii ei.