| blairelovesmusic a întrebat:

De ce este România o țară săracă?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pentru ca nu au stiut sa se descurce romanii in viata, doar aia plecati din tara care reusesc sa realizeze ceva in viata, un % din noi

21 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Unii ati zic ca Romania este o tara saraca pentru ca e lipsa de educatie aici! eu zic pentru ca este lipsa de curaj, lasitate, ca i-am lasat pe nenorocitii de politicieni peste 30 de ani sa faca ce au vrut din tara asta

| Violleta2022 a răspuns:

Romania nu-i o tara saraca, dimpotriva, are resurse foarte mari de multe, dar sunt vandute cui nu trebuie, pe bani putini sau folosite in alte scopuri de oamenii rau intentionati.

| sierra1 a răspuns:

"De ce este România o țară săracă?"

păi e simplu: e populată de indivizi ce-și pun asttfel de intrebări profund existențiale desigur (și sunt doar câteva, de azi, deci proaspete)
https://www.tpu.ro/......ce-tin-sa/

https://www.tpu.ro/......cu-o-fata/

https://www.tpu.ro/......spiratiei/

https://www.tpu.ro/......s-vrea-sa/

https://www.tpu.ro/......-internet/

| sierra1 a răspuns:

Mai e una: că muuuulți apreciază expresia "sa se descurce romanii in viata"

de acord?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin țară săracă?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din cauza celor care au pensii speciale de miliarde si restul populatiei au salarii si pensii de rahat.

| siriusblack98 a răspuns:

Din cauza unui popor sărac la minte. Și ne merităm soarta pe deplin. Pentru că prostia se plătește.

| Werrich a răspuns:

Deoarece s-au distrus fabricile vândute pe nimic și România a devenit piața de desfacere.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca avem asteptari mari, iar ceea ce ni se ofera este un mare rahat. Simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, este o țară bogată...dar ale cărei resurse sunt ultilizate în mod necorespunzător.

| troleibuz a răspuns:

Pentru ca sunt salariile foarte mici.

| Jus7t a răspuns:

Din cauza corupției.
Au furat ăștia de după revoluție și până acum de își fac case, cumpără proprietăți, mașini, afaceri pentru ei și pentru încă 10 generații.
O să continue să fure în continuare dacă nu o să fim un popor educat.

| Mopmop a răspuns:

Pentru ca este locuita!

| Irinelp a răspuns:

Pentru că avem conducători bogați prin furt.

| BlackPixel a răspuns:

Din cauza celor care o conduc. Chiar cand a picat comunismul, Romania nu avea nicio datorie si era pe clar profit. Nu promovez comunismul (Doamne fereste!), dar acum avem niste hoti la guvernare.

| Cousteau a răspuns (pentru BlackPixel):

Răspunsul tău este cel mai bun și reflectă realitatea. Cine a pus întrebarea și a premiat alt răspuns este un mic analfabet-funcțional.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Din cauza lipsei de educatie. Totul pleaca de la educatie.
Si sa stii ca nu suntem chiar asa de saraci. O ducem mai bine decat multe alte tari.

| badriel a răspuns:

Pentru ca nu este bogata.
Cei care se ocupa de bugetul tarii, asta insemnand statul, mai precis guvernul, nu prea stie sa se ocupe.

| scumbagnascar a răspuns:

Un cuvant, coruptia