| Park1Suin a întrebat:

De ce evreii au fost din toate timpurile mai calificati,pentru ca in literatura am intalnit adesea ca sunt oameni foarte inteligenti,cunosc mai multe limbi, etc? Ce principii de viata au?

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inghiti senina niste minciuni. Este adevarat ca lor nu le place munca in primul rand si pentru asi realiza scopul de a conduce in favoarea lor popoarele gazda in care traiesc, avand si putere financiara, acced la studii si posturi de conducere si de influenta. Nu toti insa, sunt f multi si saraci si prosti, dar ei trebuie sa se laude cu ce au mai bun, nu? In afara de altele au o rata mare de handicapati pentru ca se casatoresc intre neamuri de sange din motive de averi. Multe din meritele pe care si le asuma sunt minciuni sau/si titluri cumparate. Subiectul este f vast. Daca vrei istorie iti pot da material.

| ALGator a răspuns:

Sint printre primii care au avut un limbaj scris.

| TCosminn a răspuns:

Principul lor este credinta. Dupa care urmeaza bunastarea lor si a familiei lor. Apoi bunastarea celor din jurul lor, se ajuta intre ei. Vor sa aiba o comunitate cat mai unita si cat mai prospera. Sunt oameni care stiu cum sa se descurce in viata, la modul eficient si corect. Se bazeaza foarte mult pe educatie, pe exercitii, de mici copii.

| Ralf1971 a răspuns:

Safarzi sunt adevarati evrei si sunt aproximativ 5 %, restul de 95 % sunt ashkanezi sau kazeri care sunt de religie iudaica dar sunt veniti de undeva din Rusia de la Volga si nu sunt de sange evrei.
Safarzi sunt de sange urmasi vechilor evrei din neamul lui Israel si sunt din Izraelul de azi.

| Stefan_Ionut_Ursache_1987 a răspuns:

Evreii pun mare accent pe intelectul viitorilor copii inca din timpul sarcinii.Alimentatia mamei este una atent aleasa si membrii familiei ii citesc si ii canta copilului inca inainte de a fi nascut, inclusiv matematica.Pe de alta parte intr-o societate care promoveaza spiritul intreprinzator nu poti evolua altfel.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Ursache_1987):

Si cand sunt mici in loc de cereale mananca pilule cosmice aduse de Mos Craciun muiate in lapte de lebada albastra. De ce tii secret si nu spui tot?