| AlexDorinel a întrebat:

De ce foarte multi adolescenți fumează, se droghează?

Vor să se afirme sau nu înțeleg...

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Greșit! Toate generațiile trecute de adolescenți au fost la momentul lor rebele. Cel mai recent și arhicunoscut este mișcarea Flower Power.
Iar, referitor la consumul de alcool, substanțe interzise, este vorba de influența grupului, zonei în care locuiește, dar și de a încerca ceva ce nu au voie.
În rest, nimic nou sub soare.
NICIODATĂ tinerii nu au fost înțeleși de părinți, bunici, cei din societate mai în vârstă.

| RobertMoon a răspuns:

Din curiozitate. Fumatul nu este atât de rău dacă nu fumezi mult, sunt multe persoane care fumau zilnic și au trăit până la adânci bătrâneți, dar faza cu drogatul e nasoală și nu ar trebui să o facă nimeni pentru că în primul rând produce niste efecte nasoale în corp, iar în al doilea rând nu este legal. Eu de drogat nu m-am drogat niciodată (am 22), dar de fumat am fumat din proprie curiozitate, nu că eram parte din vreun grup și nu m-am ținut pentru că nu mi-a plăcut, am fumat la viața mea maxim 10 țigări.
Unor copii li se pare ceva șmecher sa fumezi sau să te droghezi, dar se înșală

| sierra1 a răspuns:

Tu ori nu ești adolescent ori ești pur ca un bebe proaspăt născut (pe ultima n-o cred nici eu)

| Wr3nch a răspuns:

E ca o ghicitoare cu raspunsul in ghiciotare, Pentru ca is presati de anturaj ca daca nu fumeaza/incearca is papa-lapte. Si cum majoritatea adolescentilor vor sa faca parte dintr-un grup, mai ales daca pare cool sau smecher, cedeaza ca sa fie acceptati de ceilalti membri.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Vor să se distreze, dacă o faci o dată pe an nu înseamnă că ești un drogat, asa cum dacă bei o dată pe an nu înseamnă că ești bețiv.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu tot ce vreau e sa ii tai capul la un prost cu care am de-a face la servici exact ca un samurai. https://www.youtube.com/watch?v=Y6oqQlFL6c0&ab_channel=KentoKento

| Werrich a răspuns:

Unii se drogheaza ca sa uite de problemele vietii, depresie, abuzurile parintilor, certuri in familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce întrebare stupidă. Ai ajuns sa devii tot mai aiurit cu întrebările tale.

| nyoentox2002 a răspuns:

Din cate am auzit iarba nu este asa rea te face sa razi cică, sincer daca as avea iarbă moca as fuma doar asa cand sunt supărat dai sufar după o proastă

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Pentru a se impune in fata celorlalti. Cei vinovati pentru viciile lor sunt parintii, mediul lor de provenienta si cercurile de "prieteni" printre care acestia isi fac veacul.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Oarecum cred ca fumatul poate fi dovada unei stime de sine scazuta, sau cel putin la inceput.

| SociopatuI a răspuns:

Educatia proasta si influentele sociale.