| tonyc7 a întrebat:

De ce germanii pronunta atat de slab litera R de la sfarsitul cuvintelor (de abia il auzi sau nu il auzi deloc)?

6 răspunsuri:
| djrobby a răspuns:

Sincer sunt de 10 ani in Germania si încă nu am observat chestia asta! O sa revin când o sa an ceva informații!

| tonyc7 explică (pentru djrobby):

Mersi, chiar te rog!

| NLS a răspuns:

Uite cateva cuvinte in care se aude cat de cat "r",
cu specificatia ca se aude mai slab si nazalizat:

achtbar, Agentur, Abkehr,
Kugelschreiber, Adapter, Anfänger, Adler,...

in ultimele 4, "e"-ul se pronunta aproximativ "ă"
in vreme ce in Abkehr, este "e" (datorita h-ului). Accentul principal in Abkehr cade insa pe "A".

Si da, si eu sunt de parere ca in engleza britanica e mai oribil, mai ales daca te uiti la dialecte.

| FreddieM a răspuns:

Nemții? Stai să-i auzi pe englezi.
Cheers

| tonyc7 explică (pentru FreddieM):

Englezii il pronunta clar, se aude foarte bine la ei.

| FreddieM a răspuns (pentru tonyc7):

Dacă te rog eu frumos, vrei sa mai verifici încă o data ce spui? Dac vii și cu un exemplu, promit ca ma retrag în carapacea mea și nu mai scot o consoana. R - ul il auzi doar când e înaintea unei vocale (sorry de exemplu) dar niciodată la finalul cuvântului, practic e complet absent. Teacher=ticiă, flower=flauă, water=uotă.
Pun și un clip ca să înțelegi mai bine cum funcționează.
https://youtu.be/zcQ1xcSljQo
Cheers