| AlexDorinel a întrebat:

De ce în România părinții se feresc sa le spună copiilor despre sex și cel mai des află de pe net sau de la prieteni?

În Germania cica e legal sexul de la 13 ani dacă sunt de acord amândoi sau părinții minorilor. Dacă chiar e asa, ma întreb când vom ajunge și în România cu oameni securiști sa avem voie sa facem sex de varsta aia?

De ce nu înțeleg părinții ca în ziua de azi sexul e de neoprit, e promovat peste tot? Protejat/neprotejat peste tot auzi sex.

50 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

In general, cei care au copii adolescenti in acest moment, sunt oamenii care au fost educati in acest mod, in care sexul era ceva tabu. La randul lor merg pe aceeasi idee. Nu i-as numii securisti sau cum ii numesti tu, este natural sa se comporte cum au fost educati. Societatea insa se schimba, sursele de informare sunt mai multe si mai usor de accesat.

Aici intervine problema. Daca tu ca parinte, nu discuti cu copilul tau, acesta va cauta sa afle lucrurile din alte surse, iar uneori aceste surse nu sunt de incredere sau vor face sex fara sa se informeze deloc.
Ca specie, in jurul varstei de 12-13 ani deja suntem pregatiti fizic pentru a face sex ( a ne inmultii). Daca ar trebui sa asteptam pana la 18 ani sau nu, este o chestie mai degraba sociala, fizic suntem ok, mental probabil ca nu ( dar si din cauza societatii care intr-un fel condamna relatiile sexuale la asemenea varste)

Este nevoie de educatie sexuala, chiar si pentru unii adulti. Stam foarte prost la acest capitol. Un parinte responsabil discuta cu copilul lui si ii explica absolut tot ceea ce trebuie sa stie.

Ceea ce este mai important, oare generatia actuala de copii( care au acum 10-15 ani) vor discuta aceste aspecte cu copii lor cand o sa fie cazul? Eu ma tem ca nu...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Purec):

Imi scot palaria in fata ta pentru gandirea ta si cele expuse in postare.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta ar fi o intrebare foarte buna sa o pui parintilor tai, care au omis sa te educe la lectia sexuala.
Si eu as fi curioasa de ce nu au facut-o niciodata pana acum, mai ales ca ai deja 16 ani si nu cunosti inca diferenta dintre mas-tur-ba-re si sex.

| Mosotti a răspuns:

De innapoiati si de tampiti se feresc sa zica acei parinti de sex, o ia ca si cum e crima asta sau spanzuratoare, parca e ceva rau.

| Freya1 a răspuns:

Părinții nu prea vorbesc cu copii despre sex din cauza rușinii si mai ales la ani aia.Foarte multi sunt de concepția ca daca o sa o faca copii vor deveni mai curioși si chiar vor încerca.
Nu zic ca asta e corect, zic, ca asa gandesc multi.

Dar oricum, la ani aia nu e ok sa faci sex.Adica 13 mi se pare putin si e trist faptul că la noi chiar sunt copile de 13 ani gravide.Deci teoretic treaba ar trebui să stea invers, adică sa nu mai faca naibi toti plozi plozi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca noi suntem o tara pudibonda. Biserica ortodoxa, cea mai fundamentalista religie crestina si care traieste inca in era feudala, cea mai nocova era a istoriei, are un cuvant greu in randul populatiei.
Nu vezi cu cata inversunare se lupta, inclusiv politicienii, pentru a nu fi introdusa in scoli educatia sexuala - parte a educatiei? De ce se lupta si poiticienii, nu numai bigotii religiosi? Pentruca biserica are influenta foarte mare in randul populatiei, inclusiv la vot.
Daca suntem un stat laic, ce cauta religia in scoli? De ce bisericile se baga in politicile statului?

| Emma30555 a răspuns:

Nici în România nu e ilegal, nu cred ca te arestează dacă faci sex la o vârstă mica, doar ca nu e bine ca nu ești copt la minte și sincer nu știu dacă sunt dezvoltați complet.

| raMLesS a răspuns:

La 13-14 ani esti copil in mortii mei, ce sex vrei? Ai altele mai bune de facut la varsta aia.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru AlexDorinel):

Una e sa stii, alta e sa faci.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, asa este, doar ca unele notiuni si lucruri le invata dupa ureche.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru raMLesS):

Si ce, parintii sau cei care predau educatia sexuala le arata cum se face sex?

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Încă o întrebare marca AlexDorinel®︎ rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine, dar întrebarea arătă dorința ta de afi liber, și să iei decizii importante ca și cum nu au nici o importanță pentru tine. Cât despre legea din Germania este nebună. Așa ceva nu e normal și sper să nu te mai gândești așa ceva în viața ta.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Știu că voi așa gândiți. Din păcate generațiile noastre tinere sunt încurajate pe partea asta de a-și dezvolta nevoile fizice incontrolabile, să fie obsedați, dependenți de droguri, internet, diferite plăceri. Pe lângă asta va face sa vă para și normele. În plus ce se considera înainte folositor obligatoriu, acum le ziceți ehh vechi, comunist, securits, rușine, modă veche, etc. Dar ai incercat să faci comparație la rezultatele celor două ramuri? Ți se pare că calea asta a nevoilor duce spre un lucru m-ai bun? Nu vezi că prin ele se nasc generații fara părinți capabili să îi crească să îi educe, ba m-ai rău să îi lase în spitale și să nu aibă un viitor asigurat? Eu cert lumea asta dar, nu ajută oricum. Acesta e destinul lumii. Să continue a intra în mizerie să se degradeze și să putrezească în cele mai oribile mizerii. Iar tu dacă ești departea lumii noi o ajuți să ajungă altfel, pe lângă mulți alții.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu susțin comunistul, că normalitatea e normalitate și fără el, pe lângă asta comunismul îl știu că pe ceva nenormal. Sincer eu nu știu ce e Germania, m-am
luat după întrebarea ta. Nu știu ce legi au sau la ce grad de educație sunt și nu mă interesează. Eu vorbesc în general.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu când spun ceva nu o spun să îmi fac o părere bună în lume. Că lumea e plină de mizerii și ca să fiu plăcută de ea trebuie să devin și eu un gunoi. Așa că spun ce știu eu că îi bine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aceasta lege îți dă voie să începi nevoile fizice dinainte de căsătorie. Și cum știm cu toții e anormal că copii să se căsătorească la o vârstă așa fragedă. Că să înțelegi relațiile intime între două persoane fără o relație serioasă nu e la locul ei. E o ducatoare de probleme majore, în plus e deadreptul scârbos, dacă m-aș putea exprima așa. Demonstrează că nu îți dorești de cât să te satisfaci, devii mizerabil.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Este vârsta fragedă și ști prea bine asta. În plus nu m-ai băga comunismul că nu are nici o legătură.

Răspuns utilizator avertizat
| StefanFlorea a răspuns (pentru anonim_4396):

Si în România ești liber după 15 ani, nu e problema

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Nu la toți copii e valabil.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu este normal? Sa fi educat? Educatia nu cuprinde doar scoala, adica cunostinte despre stiinte, ci si educatia sexuala. N-a ca m-am contrazis, ca si educatia sexuala este o stiinta.
Doar cei care traiesc legati la tarus, unde lantul nu are mai mult de 4 metri, pot gandi ca educatia sexuala este nociva, iar legea altei tari care nu se incadreaza in gandirea ta bigota, este nebuna.
Eu nu ma refer la propunerile, discutiile sau problemele ridicate in spatiu public - romanesc, european sau mondial - de niste persoane descreierate. Eu ma refer la ceea ce spun specialistii in urma unor studie de specialitate multidisciplinare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aici ai dreptate. Acum 50 de ani fetele se maritau intre 16 si 18 ani si in primul an venea si copilul. Pe atunci, varsta minima de casatorie era 16 ani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti in general despre ceea ce nu stii. Culmea metodicii: sa inveti pe altii ceea ce nu stii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si atunci raspandesti tu mizeriile tale din gandirea ta elucubranta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu, la 12 ani copiii nu sunt dezvoltati din punct de vedere fizic si psihic pentru asa ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu in ce secol traiesti? In evul mediu?

Răspuns utilizator avertizat
| gabriel2004o a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok atunci
Sa vezi cum o sa ajungă România ca în Africa. Noi vorbeam de viitor și deja e trist sa vezi țiganii cu 7 copiii după ei înnăscut de la 12 ani. Nu ne lua tu cu America ca suntem departe(departe cu indulgență)ca mentalitate

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru gabriel2004o):

Fiecare popor are obiceiurile lui, dar nu poti spune ca sunt departe sau aproape de ceea ce trebuie. Fiecare popor are normele sale morale. Unele din ele sunt considerate de alte popoare anormale. Ori ce sunt normele morale? Poti sa le definesti?
Si acum sa revin la ce ai scris.
Nu am inteles, ce vrei sa spui? Unde am scris eu ca trebuie sa nasca fetele la 12 ani?
Dar se intampla. De ce? Din lipsa de educatie, din lipsa de educatie sexuala si din traditiile rasei, daca ne referim la tigani. Ori mentalitatea nu se schimba prin legi. Nu poate statul sa punape cineva sa tina mana la fofoloanca fetei sa nu dea voie la penetrare. Mentalitatea se schimba prin educatie pe parcursul uneia sau doua generatie, cel mai repede. Este trist, dar adevarat.
Sau tu crezi ca trebuie recurs la centura de castitate?
Repet, nu stiu de unde ai scos-o ca eu sunt de acord ca sexul sa se faca de la 12 ani si mai ales sa si nasca la aceasta varsta. Te rog sa recitesti postarile mele.

| chuckmanson a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......i-d-astea/
Te saturi vreodată de a te contrazice pe tine însuți?

| gabriel2004o a răspuns:

Pai...vorbim de România unde copiii fac copii._.
Iar germanii sunt ceva mai evoluati ca nație fata de noi

Răspuns utilizator avertizat
| gabriel2004o a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu știu dacă te-ai documentat
Dar tarile care au mai multa educație ajung ca media de vârstă sa fie mai mare
Dar gândește-te ce o sa se ajungă la noi dacă se continua sa scadă media de vârstă.-.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru gabriel2004o):

Copiii fac copii tocmai datorita faptului ca nu au educatie sexuala. Crede cineva ca daca nu le spui cum sa se protejeze, tinerii care vor sa faca sex, nu vor face? Dar riscurile sunt mai mari.

| Nouvel a răspuns:

De ce nu este pofta de matematica de neoprit?
Cine afla despre sex de pe net sau de la prieteni?
Cica o mama ii spune fiicei sale de 14 ani:
- fata, e timpul sa vorbim despre sex.
Fata, cu o mina plictisita raspunde:
- bine mama, intreaba, despre ce vrei sa stii?

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nouvel):

Sunt de acord cu tine, dar oare invata corect de pe net?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nouvel):

Daca nu stiai, afla ca educatia sexuala este parte a educatiei unui individ. Inclusiv in triburile amazoniene se invata copiii despre sex.

| FaraTine a răspuns:

Buna! In Romania copii fac copii, poate parintii stiu ca copii lor stiu despre sex, si mai ales daca este la o varsta mai frageda, cat despre chestia ca ai voie in Germania la 14 ani sa faci sex...mi se pare o prostie mare, sexul dupa parerea mea se face după 18 ani, dar daca chiar nu te poti abtine si la 16-17 ani, dar trebuie discutat cu părinții.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FaraTine):

Tu chiar gandesti inainte de a scrie? Cati dintre tineri discuta cu parintii daca trebuie sa faca sau nu sex?
In al doilea rand, conform studiilor facute, tinerii de azi sunt mai dezvoltati fizic si psihic fata de cei acum 30 de ani, cu referire la aceiasi varsta.
Cu varsta de 18 ani este ceva aiurea. Sexologii americani au distribuit in licee o brosura in care se arata ca o mastur*bare sa sex de 2 ori pe saptamana deterimina mersul la medic de doua ori mai putin. Inainte vreme, fetele se maritau intre 16 si 18 ani.
Si in Romania ai voie sa faci sex dupa 15 ani. In cazuri speciale te poti casatori si la 16 ani.
Sexul se poate face incepand cu 16 ani, cand corpul fetei - ca la baieti nu prea conteaza, iar fetle vor mai toate baieti ceva mai ari decat ele -, dar numai atunci cand fata este pregatita pentru asa ceva.