| AlexDorinel a întrebat:

De ce în Spania e abandon scolar mai mare decât în România? Eu știam ca Spania e o tara mult mai dezvoltata ca România.

Sau cumva pe acolo se freacă menta prin scoli și mulți aleg sa stea fără?

Spaniolii sunt cam șmecherași și golani așa (s-a văzut în pandemie cel mai mult), ca și Italienii. România e parfum pe lângă astea 2.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spaniolii sant lenesi de fel. le place viata buna si munca cat mai putina. Aia nu tin comt asa mult de studii.

| Simpatic a răspuns:

Vorba lui mgtow unii habar nu aveti, Spania a fost si este peste Romania din toate punctele de vedere, mai ales economic, in trecut sa zic acum 10-15 ani Spania era una dintre cele mai dezvoltate tari din europa, dar cumva au stricat-o la nivel de economie imigrantii.
Cum iti dai seama ca o tara e dezvoltata? prin faptul ca lucreaza multi straini in ea.
Nu degeaba de zeci de ani romanii merg la cules de capsuni acolo.
Si diferentele sunt mari de la oras la oras in tarile puternice nu ca la noi, de ex. in Valencia care e un oras asa si asa mediu spre mediocru am vazut o multime de cersetori, de ce? ca isi puteau permite apoi cu banii cersiti sa manance ceva, sa bea ceva. In centrul Barcelonei nu am vazut niciun cersetor pentru ca acolo sunt preturi imense si doar cei cu salarii mari isi permit sa iasa la un restaurant decent!
La noi e fix pix daca castigi bani nemuciti cam tot atat costa o paine si in Bucuresti si cam tot atat si in fundul Sucevei.

| Violleta2022 a răspuns:

De unde ai tras tu concluzi ca Spania este o tara mult mai dezvoltata ca Romania?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu si Spania

| mgtow a răspuns (pentru AlexDorinel):

Iasmina habar nu are ce zice... am stat 15 ani in Spania si e cu 10x peste Romania in tot ce vrei. Chiar am de gand sa imi cumpar un imobil in Valencia si sa ma duc inapoi. Cu 10€ bagi un meniu la restaurant + sticla de vin sau ceva bun cu cafea... femei infrastructura etc. Numai ca aia nu au cuvant sant neseriosi si mincinosi ca oameni

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Si Spania e mai dezvoltata ca Romania chiar daca e sub Germania.

| Wr3nch a răspuns:

Elevii freaca menta, ca nu te obliga nimeni sa inveti daca nu vrei. Dar e amuzant ca fix aia care se plang de cat de grea e scoala, sunt cei care plang in cativa ani cum Romania e o tara de cacao si trebuie sa mearga la capsuni ca sa traiasca ''decent''.

| ionutx02 a răspuns (pentru Wr3nch):

Normal ca se plang, au dreptate. In strainatate si un muncitor cu salariul minim castiga mai mult sau egal cu un medic cu studii in Romania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionutx02):

Da, și costul de trai nu e tot mai mare? Ce mi-e că iau 500€ și dau 200€ pe chirie în România sau că iau 1000€ în Spania și dau 500€ pe chirie?

| ionutx02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si costul e mai mare dar spre exemplu salariul e mai mare decat un telefon de buget. In Romania salariul minim este cat acel telefon de buget. Deci tot e mai bine in strainatate decat aici.

Răspuns utilizator avertizat
| ionutx02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi 500 e mai bine decat 300.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

În România se freacă menta pe TPU, la propriu. Spaniolii nu ne duc grija cum le-o duci tu lor. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destulă sărăcie și în Spania, stai tu liniștit. Spania e o țară mare, cu istorie bogată și locuri de vizitat. Dar starea prezentă nu e prea roz. La fel se poate spune și despre Grecia și Italia. În trecut niște culturi superioare, în prezent o rămășiță sub standarde, ținută la subzistență de turism și de popularitatea vremurilor vechi. Nu o duc prea bine în alte aspecte.

Răspuns utilizator avertizat