| AlexDorinel a întrebat:

De ce la părinții copiilor de la sat ii obliga pe cei mici sa muncească sau sa mearga la scoala (aia care au bani)? Nu vreau sa generalizez dar am văzut multe cazuri.

La oraș copiii fac ce vor și e mai bine. La oraș copiii ies în oraș, la piscina etc, dar la sat munca și scoala 24/7

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești sigur că la oraș unde sunt copii lăsați liberi, este m-ai bine?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Pentru că, în general, la sat este nevoie ca copii să lucreze pentru că salariile sunt mai mici și familia trebuie să-și câștige existența. Dar am o întrebare: de ce ai impresia că la oraș părinții nu-și obligă copii să învețe? Dacă părinții tăi nu te obligă să înveți înseamnă că niciun părinte nu-și obligă odrasla să învețe? Să știi că nu ești singurul care are părinți.

| chuckmanson a răspuns:

Ai niște întrebări de copilaș ținut în puf sa mor.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Tu nu-ti dai seama ce gogomanii scrii? Daca ai gandi cu stomacul nu ai debita asemenea prosti, deoarece stomacul tau este mai inteligent decat creierul: stimacul te anunta cand este gol, creierul niciodata. Desi este gol de multa vreme. Creierul.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Deci ieri întrebai "De ce părinții români sunt așa răi cu odraslele lor?" iar acum te-ai răzgândit, copiii de la oraș "copiii fac ce vor și e mai bine", nu? Păi cum naiba fac ce vor dacă ieri am stabilit că părinții lor sunt răi? Dorinele, mai bine culcă-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Copii ăia ies cu un caracter " superb" și la locul de muncă muncesc de suprafață, sau au unul în care nu depune prea mult efort, cum se muncește la țară.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Și crezi că lucrurile alea sunt bune?! Aici te contrazic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, știu dar nu așa. Distracția reală și frumoasă e altfel.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu în marea parte, însă despre ce spui tu, la sat e m-ai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii ca fac asta aia care au bani? Ce inseamna multe cazuri ca tu spuneai la alta intrebare ca la sate se merge ca lumea la scoala erai complet strain de conceptul de a ajuta in gospodarie ca si copil

| raMLesS a răspuns:

Ca sa intrebe prostii.

| isemilia a răspuns:

Exagerezi. Si la sat sunt copii ce au marea parte a zilei libera, insa e adevarat, o mare parte din copiii ce muncesc stau la sat fiindca familia are in general venituri mici. Plus ca asa e obiceiul, la sate e mai multa treaba asa ca lucreaza si copii. Insa scolile sunt slabe, notele fiind date "din stomac", asa ca decat sa stea o zi intreaga sa se uite pe tavan, prefera sa isi ajute parintii / vecinii (in cazul in care ajuta alte persoane din sat primesc si bani). Iar la oras nu e totul roz. E mai mult de invatat decat la o scoala dintr-un sat, iar timp nu iti mai ramane. Corect, te poti distra mai bine, insa hai serios, cine in mijlocul anului scolar merge in club sau in bar? Parintii nu sunt permisivi, sa stii. (sau cel putin marea majoritate nu-s)

| Feri5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se scrie "mai" (adverb comparativ!)!

| Feri5 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Corect se scrie "copiii", cu 3 de i, atunci când pluralul se articulează hotărât!

| Feri5 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pluralul corect al cuvântului: "prosti" este "prostii"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Iartămă, când nu au t atentă telefonul mi-l schimbă pe mai cu m-ai.

| Mosotti a răspuns:

Pai si nu e normal sa se duca la scoala? F bine ca ii oblig, asa e si la oras.

Sa se duca la munca nu e normal sa ii puna, copilul trebuie doar sa invete si atat.
La munca poti obliga copilul sa se duca abia dupa finalizarea studiilor, fie liceu daca nu merge mai departe, fie facultate, pana atunci nu.

| Feri5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, și pe "Iartămă" de ce nu ți l-a schimbat cu "iartă-mă"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Scriu pe viteza că am de lucru în casă.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca la sat ca sa supravetuiesti e nevoie sa muncesti fizic, asta daca nu cumva fiicata e tarfa prin Italia sau alte tari si iti trimite bani sa te intretii, ca altfel ca mama nu ai avea ce manca din pensia de CAP.

| Zuzu1991 a răspuns:

"De ce la părinții copiilor de la sat ii obliga pe cei mici sa muncească sau sa mearga la scoala"
PE BUNE?!?
scoala e OBLIGATORIE, ca multi se fofileaza, nu zic nu, dar tot e obligatorie dpdv legal cel putin, iar parintii care au bani nu vor sa plateasca amenzi, spre deosebire de aia saraci de la care nu ai ce sa iei daca ii dai amenda

| Lukasssz a răspuns:

La sat ori munca or scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că au nevoie de bani?!? Nu inteleg care e necunoscuta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Feri5):

Ok. domn profesor. Parca stiam si eu, dar deh! imi mai face dactilografa cate o gafa.laughing Dar sa stii ca la "prosti" este pluralul, nu singularul. Scrii corect, dar explici prost.