| Danut4 a întrebat:

De ce Lacul Rosu se numeste Lacul Rosu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| aysun a răspuns:

Am fost acolo si am auzit legenda. Era vorba despre un barbat care s-a batut cu un balaur mi se pare laughing, iar cand a omorat balaurul, sangele acestuia s-a imprastiat in tot lacul. Par'ca asa ceva...

| Daddy_9411 a răspuns:

Numele de Lacul Rosu provine de la gresia rosie tertiara, usor dezagreagabila transportata de Paraul Rosu, care a vopsit in rosu imprejurmile pana la lac. Lacul, din pacate, este periclitat de marea cantitate de aluviuni transportata de paraurile afluente (Rosu, Licas, Oii, Huhard si Ghilcos (ucigas)).

| NimeniAlta a răspuns:

Numele lui provine de la Paraul Rosu care traverseaza straturi de culoare rosie cu oxizi si hidroxizi de fier

| VladDu a răspuns:

Pentru ca chiar se vede cum ar fi rosu datorita solului de sub apa cred.

Cand m-am plimbat cu barca pe el am observat pe margine ca se vedea apa rosie, dar din cauza nisipului.

| KiSS_4146 a răspuns:

Nu stiu nici nu ma obosesc sa caut pe net cine are chef laughing pentru fundita cauta pana maine daca nu stiu tongue thinking atunci presupun ca i-a dat cu un motiv anumelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ajuns acolo seara pe inserat in anul 1943. se auzeau obuze peste tot, rusii trageau, nemtii fugeau, romanii asteptau. La un moment dat o lumina a tasnit dintre stanci luminand totul in jur, toti ne-am speriat crezand ca a inceput bobrdamentul aerian da nu. Nu era acesta motivul. Un obiect ca o farfurie plutea deasupra copacilor fara nici un zgomot. Nu stiam ce este, credeam ca-i vreun avion nemtesc experimental dar nu era nici acesta deoarece neptii trageau in el cu tot ce aveau. Obiectul s-a rotit ceva vreme parca analizandu-ne sau analizand situatia apoi din el a tasnit o raza rosie direct in nemti ranind totul in jur pana la lac. Lacul s-a aprins de parca avea un bec urias rosu aprins pe fundul sau. Apoi obiectul a disparut pur si simplu dar lacul a continuat sa lumineze rosu inca o bucata de vreme. Razboiul s-a terminat de mult, putini am scapat din acele locuri si vremuri infernale dar lacul a ramas rosu, inchis. Cine stie ce a produs pe fundul sau acea raza rosie. Am 104 ani dar tin minte acel eveniment ca acu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lacul rosu se numeste asa pentru ca era odata un barbat care a omorat un balaur iar sangele lui s-a imprastiat peste lungimea lacului de acum imparateasa a vrut ca acel lac sa se numeasca lacul rosu pentru ca cursese sangele balaurului in apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca seara este rosu lacul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lacul Rosu se numeste astfel fiindca in acest lac si-au varsat sangele mai multi ciobani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste asa pentru ca o pritesa s-a aruncat de acolo si sangele ai a contaminat lacul dar e doar o legenda el se numeste asa deoarece pe fundul lacului sunt alge rosii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dece trepuie sa suferim din dragoste dedce

| Danut4 explică:

Multumesc la toti pentru ajutor

| B3b3_3769 a răspuns:

Deoarece transporta bucati de roca rosiewinking

| eliza27 a răspuns:

Se numeste asa deoarece un versant al unui munte s-a prabusit in raul bicaz, formand un dig, iar apa s-a acumulat si s-a format un lac. Este numit lacul rosu deoarece pe acel versant prabusit era un prafuri rosu care s-a dus in apa lacului, insa praful acela s-a depus pe copacii aflati in lac si i-au mentinut pana astazi.

| gabriela321 a răspuns:

Raspunsul tau aici...http://www.traiesteromaneste.ro/2010/03/01/legendele-lacului-rosu/
este legenda Lacului Rosu