| AlexDorinel a întrebat:

De ce liceul e o pierdere de timp asa mare?

Sunt clasa a 9a și deja mi-am dat seama.Nu se învață nimic, la liceu te duci decât că n-ai ce face acasă și vrei sa mai faci mistouri cu colegii.

Sunt foarte puține licee unde chiar sa se învețe ceva și copiii chiar sa vrea.

Majoritatea sunt doar de caterinca.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai atunci lasa te

| CIaudiu a răspuns:

Si ce propui, sa facem decat 8 clase?
Poti sa ii gasesti 1000 de defecte, dar in comparatie cu 8 clase devii mult mai destept. Asta daca inveti.

| Iunicu a răspuns:

In general cred că nici la cele mai prestigioase scoli nu se învață dacă nu există dorință în sensul ăsta.
Nu cred că s-a inventat o clădire care să te educe cumva.
Eu zic că oricum învățatul este la mișto.
Te învăț eu. Lași școala, îți cumperi câteva oi, le păstorești o vreme, și din vânzarea brânzeturilor și a mieilor, îți vei cumpăra o echipă de fotbal.
Și dacă nu merge, stai liniștit, sunt locuri de munca și pentru cei care nu pot învăța. Cât ești tânăr, poți munci că salahor pe șantier, după ce îmbătrânești și nu te mai ajută oasele, poți mătura străzile la o firmă de salubritate.

| darrio2007 a răspuns:

Mai bine tine pixul si cartea in mana acum, decai sa tii mai tarziu o lopată si o roabă.
Ce preferi?

| SimonaBubu a răspuns:

Pentru ca trăim în Rromania laughing

| sierra1 a răspuns:

" AlexDorinel : liceul e o pierdere de timp asa mare"

hai pe bune geniule? Du-te și dă-ți direct doctoratul direct după a 8 a, desigur nu aici in nenorocita asta de caterincă

| sierra1 a răspuns (pentru SimonaBubu):

Oooo, alt geniu!

| Alverto a răspuns:

Fiindcă matematica e o pierdere de timp, efectiv eu cred că după clasa a 6 a la matematica nu te mai ajuta nimic (nici în viața de zi cu zi) daca nu ai de gând să mergi pe un drum ce NU necesita matematica complexa de liceu. Adică să fim serioși.
Eu aș propune ca matematica după clasa a 6-7-a sa fie scoasă din programă daca ai alte obiective in viața.

| Frank51 a răspuns:

Nu faci liceul ca să devii Einstein, ci să te pregătească pentru viață, să ști să numeri oile, să nu te fraiereasca la magazin, să ști câteva țări, să ști să scrii și să citești corect, șamd. Cei care vor să învețe o fac, ceilalți ajung prin danarmeanca la sparanghel tocmai din cauză că nu se pot integra în societate...

| Wr3nch a răspuns:

''decât că n ai ce'' e clar pe tine nici generala nu te-a invat multe. Poti renunta dupa a zecea si mergi la capsuni, nu e stres.

| Meme10Meme a răspuns:

=p Daca vrei sa mori de foame, trebusoara ta.

| johnnny123 a răspuns:

"Sunt clasa a 9a și deja mi-am dat seama ca liceul este o pierdere de vreme"

Perfect, deci deja din clasa a 9-a ti-ai dat seama ca vrei sa sapi santuri toata viata. Este foarte bine ca ti-ai gasit vocatia atat de devreme, mult succes!

| Fatamuntilor a răspuns:

Scoala se face oriunde, si intr-un catun in varf de munte.TREBUIE doar dorinta de a invata. POATE profesorii tai NU au gasit metoda buna de va atrage.
In tara nostra 10 clase obligatorii daca vrei sa ai o hartie la mana si sansa de a te angaja undeva. daca mai faci 2 ani si ei si bacul, sansele cresc pentru ceva mai bun pentru tine.
Sau ramai nescolariat. Vorba lui Creanga,, trebuie sa fie cineva care sa ne traga ciubotele''
Insa peste 10 -15 ani vei regreata ca nu ai contiunat scoala.

| florin926481f a răspuns:

Depinde si de profilul la care esti, de exemplu daca esti pe mate-info, filologie, stiinte toti profesorii sunt foarte preocupati de viitorul elevilor care la randul lor vor sa isi continue studiile si sa ajunga la facultate. Daca esti la un profil tehnic, profesionala unde majoritatea se duc la scoala doar pentru ca au nevoie de minim 10 clase e si normal sa nu se invete nimic daca elevilor nu le arde de invatat.

| Lukasssz a răspuns:

Frate nu e greu, doar lasa-te de scoala.Dar peste 4-5 ani vei regreta.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Care majoritatea?
Odata ce tu nu ai habar decat de unul si acela se rezuma de fapt doar la clasa ta?
Generalizarea ta nu are nici sens si nici valoare!
De fapt se invata si inca serios, dar numai la liceele bune, unde copii isi respecta profesorii si vor sa invete carte.

| LoveSleep a răspuns:

Cine te pune sa mergi sa înveți? Du-te sa faci caterinca cu colegii și sa ai totuși posibilitatea sa susții bacul.
Suntem în 2021, poți sa înveți sa tragi cu lasere din ochi de pe google.
Învață singur sa faci ce te pasionează.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca nu iti dai silinta sa inveti si sa studiezi ceea ce iti place, stai pe coada acasa sau treci la munca.