| AlexDorinel a întrebat:

De ce lumea imi spune ca, copiii de la sat sunt mai destepti decat cei de la oras?

Dar statisticile spun ca in orasele mari sunt cele mai bune rezultate la examene nationale

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Care lume iti spune tie asta?
Poate doar comentariile vreunui taran, fiindca in realitate este taman pe dos.

| Frank51 a răspuns:

Schimbă lumea din jurul tău, că e pe invers.

| Zuzu1991 a răspuns:

"lumea spune" multe, de exemplu ca pamantul e plat
chestia asta in particular e o reminescenta de pe vremea comuistilor care faceau propaganda ca la sat e "mai bine" ( si au facut si filme pe tema asta) insa in realitate, cum ei puteau repartiza pe oricine, oriunde, cei care luau note mici erau trimisi la sate, insa se facea propaganda ca vezi doamne, nu trebuie sa fii nemultumit

| zilog a răspuns:

Ar trebui să fie mai deștepți cei de la orașe pentru că la orașe se poate întâmpla ca o cantitate mai mare dintre părinții lor să fie deja profesori, doctori, universitari, conferențiari, cercetători, stiințifici, medici, avocați, electroniști, ingineri, fizicieni...
Așă că acești oameni șțiu să vorbescă bine limba Română au cunoștințe și abilități tenhnice pe car ele insuflă copiilor lor incă din fragedă princie.

Da sunt și foarte multe cazuri de părinți care nu șî bat copii așa că copii lor ajung niște lepre niște bagabonzi niște depravați nișțe pramatii chiar din directori de fabrică, dacă mai nou este chestia asta cu protecția plodului
că nu mai ai voie să îi dai ușiganie
Atunși el cum să învețe ceva dacă știe că te poate turna la protecția plodului dacă îl constrângi prin metodele tradiționale șă învețe ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am auzit pe nimeni spunand asta. Eventual mai,, harnici" sau mai,, modesti" sau alte mituri pe care le gasesc cei de la sat ca sa-i denigreze pe cei de la oras. Dar daca spun asta cu desteptaciunea, nu e adevarata. Fiecare cu potentialul sau. Pe urma mai sunt resursele, care tot in mediul urban sunt mai multe. Iar toti profesorii buni se duc la centre de educatie de top, care sunt tot in nediul urban. Dar asta nu inseamna ca daca esti din mediul rural happy

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Defineste destept. Fiecare e bun la ceva si complet praf la altceva. Si sa stii ca sunt copii cu potential atat la sate, cat si la orase. Diferenta e ca cei din mediul urban au, in general, mai multe resurse si metode de a invata ceva, in timp ce la sat nu e chiar la fel. (in general)
Examenele nationale ce se dau acum, in Romania, sunt o gluma (proasta). Nu te ghida dupa acele note. Dar oricum, cum am mai zis, in oras sunt scolile mai bune si profesorii mai buni, asa ca din start este un avantaj pentru cei din mediul urban.

Răspuns utilizator avertizat
| Alinailies a răspuns:

Oamenii de la tara sunt mai gospodari dar nu sunt foarte destepti.
La tara nu se invata carte ca la oras si profesorii din scoli nu-si dau interesul cum si-l dau cei de la oras.
Cei de la tara sunt incurajati mai mult sa munceasca de mici decat sa invete carte.

| BilaRomânească a răspuns:

Lumea e proasta

| Titan123 a răspuns:

E invers urbanul mai bun

| Daaaanaaa a răspuns:

Sinceră să fiu Cred ca depinde de cum se străduie studentul dar într-adevăr în orașe totuși sunt note mai bune de obicei copii din sate merg la oraș pentru studii mai bune deci da cei din orașe au parte de studii mai avansate

Răspuns utilizator avertizat