Stefan
| Stefan a întrebat:

De ce mai sunt razboaie in lume? Cum se explica ca, mor oameni nevinovati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna happy
Oamenii au inceput sa uite ce este acela suflet. Acum ii intereseaza doar interesele lor politice fara sa le pese macar de moartea atator persoane...atator copii.
Conflctele mereu vor exista daca la conducere ajunge "cine nu trebuie"... Ii intereseaza doar castigul... terenul din punct de vedere economic...
E rau sa vezi asa ceva... dar lumea e rea ...Fiecare a ajuns sa se gandeasca doar la el, fara sa-i pese macar de copilasul acela cu chip de inger care sta si cerseste mila sad cine spune ca tara noastra e necivilizata... utativa in Irak sa vedeti ce civilizatie.
Conducatori deja nu mai vor binele tarilor s vor doar sa se imbogateasca si sa aiba lumea la picoare dar mite cand era regimul absolutit ...nci nu vreau sa ma gandesc cate destine au fost curmate.

Sper ca te-am ajutat happy mult succes

12 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Deoarece conflicte financiare vor fi mereu. Pentru ca unii nu pot uita trecutul si ierta. Pentru ca "daca pot, vreau" sa te fac!

| antonius74 a răspuns:

Deoarece lumea este condusa de idioti care vorbesc de pace si au in spate mii de focoase nucleare, de-aia. si inca pentru ca orgoliul personal al liderilor este mai mare decat simtul lor cetatenesc...

| AndutzaAndu a răspuns:

Pt k bogatasii astia acum vor cat mai multe proprietati si cat mai multi bani.Nu stii, gruparea aia ETA vor sa se desparta de Spania si sa aiba propria lor tara si pun bombe si cateodata se mai intampla sa mai moara si oameni nevinovatzi care n-au nicio legatura cu lucrurile astea.Asta e fffffff nedrept.

| Dan a răspuns:

Din cauza unor orgoliosi cu interese economice. Iar cei care mor sunt "victime colaterale "care nu conteaza pentru unii.

| aysun a răspuns:

Atat timp cat la conducere nu se vor afla oamenii care trebuie sa fie acolo, incompetenta lor se va reflecta asupra noastra.

| 1968 a răspuns:

Banul este ochiul dracului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca cei ce fabrica arme sunt mari miliardari.si trebuie sa-si vanda armele undeva.si daca nu e nici un conflict nicaieri, vor starni ei unul, asa cum fac si farmacistii cand inventeaza un nou medicament. inventeaza si o boala grava ca sa-si poata vinde drogul respectiv.si asta e valabil in orice domeniu. iar oamenii nu mor fiindca sunt nevinovati.cred ca stii asta.santem mostenitorii pacatului primordial deci si ai mortii.doar prin Iisus HRistos putem trai vesnic.moartea a intrat in lume prin pacatul lui adam, si a fost anulata prin jertfa si invierea Mantuitorului nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razboiul este considerat ca fiind continuarea politicii unei tari cu arma in mina.Deci am putea spune ca ne omorim intre noi pentru citiva nenorociti care nu se inteleg acolo sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oameni sunt batuti in cap

| atomis a răspuns:

Dupa parerea mea fa o petitie big grin

| BZCP a răspuns:

Pt ca lumea e batuta in cap da rau, era mai bine pe timpuri cand razboaile se tineau undeva pe camp si nu murea nici un civil.

| hacker a răspuns:

Razboiul e o afacere profitabila in primul rand pentru banci si pentru Companiile de armament.Lumea e condusa de niste organizatii vechi care au un singur scop Noua Ordine Mondiala, ceea ce inseamna un singur stat si un singur om care sa aiba toata puterea noi fiind doar sclavi, manipulati de catre mass-media.