| Crash94 a întrebat:

De ce majoritatea ori dacă nu, toate testele IQ conțin întrebări legate de figurile geometrice?

5 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Chiar nu știu, mie nu mi se parata grele dar sunt foarte multe întrebări la fel și pur și simplu nu am răbdarea necesară.

| Kiwibibilă a răspuns:

Păi geometria este ramura matematicii unde trebuie să gândeşti pe bune, să faci conexiuni între puncte, drepte, planuri etc.
Că doar n-o să-ţi dea întrebări de cultură generală.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Trebuie sa ai in vedere : sensul acelor de ceasornic sau sens trigonometric, cum se desfasoara 'bucatile' pe linie si pe coloana, dupa care ai in vedere pozitia, forma si ceva legat de numere.
La intrebari trebuie sa tii cont de toate aceste lucruri si sa afli solutia cat mai repede. e vorba de exercitiul mintii si de cat de repede si de bine faci conexiuni. figurile geometrice sunt practic imagini, mult mai ok decat sa iti dea niste numere sau litere si sa gasesti acolo o regula pentru ca ar fi prea simplu. figurile geometrice se bazeaza pe vizual

| Tyberiu2000 a răspuns:

Deoarece vrea să-ți testeze logica. Dând-uși mai multe forme geometrice care împart un algoritm, o regulă de evoluție, iar trebuie să conștientizezi care este acea regulă pentru a completa șirul. S-ar putea face și cu numele, iar tu să determini funcția, dar e mult mai logic când imaginea în fața ta, deoarece acum e vorba de logică spațială, nu neapărat să calculezi.

| OtherNews07 a răspuns:

Oamenii au mai multe tipuri de inteligenta, iar inteligenta IQ inseamna inteligenta cognitiva sau logica si ratiunea pe care le folosim la matematica sau fizica. Cea mai mare presiune pe care o punem pe IQ, este la geometrie deoarece acolo ne trebuie foarte mult logica, si in functie de cat de bine raspundem la problemele de la testele de genul asta, ni se calculeaza IQ.
Daca la un test din asta iti iese un IQ mai mic de 90, sa nu disperi fiindca probabil nu ai dezvoltat tipul asta de inteligenta si ai alte tipuri; inteligenta lingvistica, spatiala,
muzicala, interpersonala si intrapersonala, cele doua din urma formand inteligenta emotionala.
Daca obtii un punctaj mare, sa nu crezi acum ca esti mult mai desptept decat ceilalti; doar ai IQ-ul mai dezvoltat, fiecare om are tipurile de inteligenta dezvoltate-n mod diferit.