| anonim_4396 a întrebat:

De ce Marea Rosie se numeste rosie, Marea Galbena, galbena, Marea Neagra, neagra si Marea Alba, alba? Primul raspuns corect isi ia fundoaca.

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

Numele Marii Rosii provine atat de la exploziile unei cyanobacterii de culoare rosie, afla in apropiere de suprafata apei, cat si de la muntii bogati in minerale de culoare rosie aflati in apropiere. Numele Marii Galbene vine de la particulele de nisip care ii coloreaza apele, provenind din fluviul Huang-He(Galben). Marea Neagra se numeste asa deoarece "neagra" este o traducere a cuvantului scitic "axaina", dar si pentru ca a fost botezata asa de catre turcii selgiucizi.

26 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Are dreptate @WY, si eu stiam la fel... A venit nu-stiu-cine din cutare loc, si cand a vazut marea atat de involburata (era prin sezonul toamna-iarna) si agitata a numit-o asa, "neagra" atribuindu-i mai degraba adjectivul de trista.

I: Cum iasa un negru din Marea Rosie?

R: Ud.

| Victoria a răspuns:

@bent0108: Nu am vazut ca ai spus si de Marea Alba cand ti-am citit intrebarea. Se numeste asa deoarece un port important al ei, Arhanghelsk(situat in Rusia), era aflat sub dominatia pomorilor, ce i-au dat aceasta denumire.

| Victoria a răspuns:

@bent0108: Intrebarea ta mi se pare foarte buna, insa comportamentul tau cam lasa de dorit. De ce crezi ca toate persoanele care dau un raspuns necunoscut de multi au cautat pe Google? N-ai mai intalnit persoane cu cultura generala?

| clawss a răspuns:

Ca eu sa iti dau raspunsul si tu sa-mi dai fundita!

| -TattO- a răspuns:

E din antichitate. asa s'au format posibil ca inainte sa apara era ceva in zona... sau! denumiri date de stramosi. multe alte variante

| -TattO- a răspuns:

Chiar asa...de ce nu ai cautat tu pe google? sa ai de ce rade de altii?

| grigorutz a răspuns:

Lasa-ma sa iti raspund tot printr-o intrebare: Ca sa intrebe prostii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbiegirl, ok. Dar Marea Alba? Mai da o tura de Google. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prieteni dragi, va respect opiniile negative la adresa intrebarii mele si va inteleg. Ati fi preferat sa intreb ce album a mai scos Guta in ultima vreme sau daca mai sunt virgin dupa ce m-am masturbat. Imi cer scuze pentru tupeul de a intreba un lucru care tine de cultura generala si pe care nu prea multi il stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbiegirl, in primul rand, a fost o gluma. Daca nu ai gustat-o, scuza-ma. In cazul in care tu chiar stii ce ai scris acolo, bravo. Ai tot respectul meu. In al doilea rand, fundita e data. Chiar asa importanta era?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bent&barbie girlhappy
MArea neagra nu se numeste asa datorita celei spuse de babiegirl!happy
De fapt primii navigatori au prins o furtuna si marea parea neagra de aceia i'au zis neagrahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In rest e bine. bv barbiegirl k stiihappyEu am vaz tarziu intreb
Eu am invatat chestiile astea anul trec in a 9.de fapt nu le'a zis profa asa ca *virgula* cultura generalalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dc marea galbena se numeste asa?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numeste Marea Neagra, deoarece cand este vreo furtuna se face neagra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numeste marea neagra pentru ca au numito grecii asa.Era neprimitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact de ce aveam nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marea galbena se numeste marea galbena deoarece in acea zona este populatie de rasa galbena

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms imi trebuia la scoala raspunsurile astea :devil)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numele marii galbene vine de la particulele de nisip care îi colorează apele, provenind din Fluviul Galben.
Marea neagra:Cea mai populară, dar neconfirmată de nici-o sursă, afirmă că ar fi culoarea mării la vreme rea (de fapt, sub nori, toate mările sunt întunecate);
Numele mării rosii nu indică culoarea apei, care nu este roșie. Poate proveni de la exploziile sezoniere ale cyanobacteriei Trichodesmium erythraeum, de culoare roșie, în apropiere de suprafața apei. O altă sursă ar putea fi munții bogați în minerale de culoare roșie aflați în apropiere, care poartă numele de "הרי אדום" (harei edom).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare neagra este bogata in petrol, iar numele de marea neagra a venit de la culoarea petrolului negru

| ღHinataღ a răspuns:

Foarte utila intrebarea, m-ati ajutat cu tema la geografie!

| mihaela2304 a răspuns:

Marea Neagră se află între sud-estul Europei şi Turcia şi este o extensie a Mării Mediterane conectat prin Stramtoarea Bosfor. Există mai multe suspiciuni cu privire la numirea de corp de apă în Marea Neagră. Se crede că apa de mare, care este mai inchisa, comparativ cu apa de mare din cauza prezenţei în concentraţii mari de alge microscopice a dat naştere la numele, Marea Neagră este mai putin sarate, în comparaţie cu Marea Mediterană, care facilitează creşterea de micro-alge.

| DEEANYCO a răspuns:

Nici eu nu stiu dar cauta pe net

| MissRAWR a răspuns:

Am un raspuns comic pentru marea galbena:
1.e marea taxiurilor
2.marea in care apune soarele
3.marea plina de comori
4.marea din care am cumparat cravata scolii mele(206)

| mikael a răspuns:

Din cate stiu, marea neagra a fost numita asa din cauza furtunilor intampinate de cei care i-au dat numele. cine sunt ei? intrebare pentru urmatorul happy

| AdY4FuN a răspuns:

Intrebarea este buna dar sa fiu sincer asta vroiam sa intreb si eu:p