| andreeaeml1200 a întrebat:

De ce mereu au fost mai importante animalele decat oamenii (mai refer in special la cainii maidanezi). De exemplu daca te ataca un caine tot tu esti vinovat si nu stiu ce, nu prea ii pasa nimanui, daca dai tu in el si il omori primesti amenda sau chiar inchisoare, dar daca un caine vagabond omoara un copil ce se mai intampla? A cui e vina? Cainii tot singuri is lasati pe strada. De ce cainii sunt pusi pe primul loc? Un caine daca e lovit toata lumea rage si face scandal dar daca un copil mic era atacat de un caine? Doar familiei copilului ii interesa

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te ai intors iar cu întrebarea asta stupidă? Te a mai muscat iar un câine sau ce?

| anonimg a răspuns:

Ai voie să omori un câine dacă te atacă.
Dacă existau legi extrem de dure, infractionalitea s-ar fi redus la minim. N-ar mai fi existat maidanezi.
Nu sta să-ți bați capul cu multitudinea de legi defectuoase, ca să nu-ți pierzi liniștea. Întotdeauna vor exista politicieni cu o judecată bolnavă. Pe deasupra mai este și corupția, interesul personal.
De asemenea multe legi nu sunt explicite. Iar jurnaliștii când prezintă publicului o lege nouă, ei pun accent pe partea care atrage publicul, care stârnește sentimente și simțăminte.
Cine iubește mai mult animalele decât oamenii are o moralitate nesănătoasă.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Pai si cum crezi ca au aparut cainii vagabonzi?
Au aparut tot din cauza oamenilor care au lasat in strada cainii pe care ii aveau.Si cainii care au fost parasiti de oameni s-au imperecheat intre ei si au creat alte generatii de caini vagabonzi.
Intr-adevar, statul roman nu stie sa genereze problema cainilor vagabonzi, cel mai bine ar fi sa lea ciobanilor o parte din cainii vagabonzii sau sa faca mai multe adaposturi de caini.

| teclado a răspuns:

OPINIA MEA : FICTIUNE NU ARE LEGATURA CU REALITATEA ASA SE ÎNTÂMPLĂ DOAR INTR-UN UNIVERS PARALEL :

Câinii trebuie sa aiba dreptate pentru că ei sunt foarte folositori societății : mai ales cei răi foarte răi care omoară oameni
ei de fapt prestează servicii sociale
dacă este să luăm societatea ca sistem și actorii sociali
din punctul de vedere al asistenței sociale
acei câini maidanezi sunt niște vânzători foarte buni chiar un rău util care oferă multe locuri de muncă
cu cât sunt mai criminali cu atât ei sunt mai adorați de către beneficiarii serviciilor prestate de ei.
Tu nici nu știi câți bani se câștigă ce afaceri si cum văd unii treba asta!

în primul rând un candidat la primărie poate să spuna și el ceva in campania electrorală că va eradica câinii... bla bla bla are ceva de promis cetățenilor plătitorilor de taxe si impozite.

Apoi Rudele celor care nu mai încap în primării unde să fie și ei trimiși să frece meta pe banii statului
la fundațiile si firmele de hingheri ecarisaj...
așa că acolo pot fi angajati pe salarii fabuloase fictiv fara sa ii verifice cineva daca trec in fiecare zi pe la servici toti acei jmecheri cu ceafa lată care strâng oamenii cu amenitari cu cameta cu una cu alta de pe ulițe să ii pună să voteze cu cine trebuie.

Apoi dacă câinii sunt mulți se cer bani de la primărie si mai multi si din tot felul de donații pentru ca așa se pot spala banii
de exemplu sunt bani pe undeva pe la câte o firma câte o primăie
cum ar putea banii de la firma x sa ajunga in buzunarul mafiei electroale
ca nau au cum ca ala de la firma trebuie sa aiba hartii ca il constrang astia de la primarie sa le dea bnai pentru campanie
dar nu au cum sa ia banii de la firma
asa ca asta cu firma este pus sa faca donatie la firma sau fundatia de castrare ercarisaj,,,

Aici la firma de ecraisaj presteaza servicii de curatenie servicii de asfaltare de parfumare de consutata firmele tuturor partidelor
care iau bnaii

pana la urma toate bune si frumoase

Acum dacă tu le strici câinele care omoară oameni atunci ei nu mai au cum sa ia bani asa ca ei au nevoie de acei muncitori in teren de acei câini pe strada ca sa se justifice munca lor.

Inafara de asta atunci când un câine chiar omoara pe cineva
tu iti dai seama cât de mult bine si câte job-uri a plătit acel câine
câte salarii la câti oameni a dat ceva de muncă si de făcut acel câine
Pâi acum a dat un os de ros la televiziuni
acare televiziuni vând reclamă elodia Dincă...
o tin langa fac reclame la diferite partide politice in timpul anchetei cu câinele

apoi vine si iml-ul si politia si unii si altii si tot felul de organe de ancheta si control
iti dai seama câți oameni sunt implicati
asa ca acestia sunt actorii sociali care beneficiază si ei de serviciile prestate de acel câine
dacă acel câine nu si-ar fi făcut datoria să le dea la 200 de angajati de ros hartii birocrație statistica cum ar fi fost cu acesti birocrați cum ar mai fi justificat si ei necesitatea existentei institutiilor lor?

hai sa zicem ca o crima facuta de un câine a dat 200 de salarii

Acum tu ce vrei sa faci sa omori câinele?

Pâi câinele ăla trebuie să existe acolo pentru ca să fie nevoie de medici de salvari
iti dai seama câti oameni mușcă acel câine pănă când din când în când mai omoră câțe unul!?

Asta înseamnă in termeni tehnici că el prestează servicii
este un prestator de servicii
el chiar face societatea să se miste
acum că el a mușcat 100 de oameni care au ajuns la spital din care 50 au devenit donatori de organe
1 om = 1 milion de euro pe organe

in afara de asta hai sa zicem că 50 de pacienti au scapat au ocupat un apt intr-un spital asa ca acel pat a costat statul 3000 lei cu tot ce sa prestat pentru acel muscat de câine
de la firmele de catering cele care aduc mâncare
firmele care freaca menta pe la spitale si pun alarme de incendiu
firmele de service auto care repara salvarile respective care au fost trimise pe teren
iti dai seama cât castiga service-ul de la echipamentele din spital
pentru ca si alea se uzeaza
asa ca acel câine a oferit locuri de munca si pentru tehnicienii care freaca meta pentru intretinerea echipamentelor din spitale
ate firme cu bani care banul se invârte oamenii mai mulți trâiesc bine aunci când doar un singur ne norocos isi pierde viata
dar a muirt se poate considera martir
pentru ca intr-un oras de provincie o asemnea chestie da de muncă si la popa
el da de munca si la gropar
el da de munca si la firmele de pompe funebre
si asa cum este traditional pe la ortodoxi care cred ca spiritul omlui mănâncă după moarte
acel câine le dă de muncă si frimelor care fac covrigi care fac pomeni restaurantelor pentru pomana

apoi ala cu restaurantul de pomeni are si el copii le da sa manance
asa ca banul se invarte

dar daca câinele nu musca pe nimeni ala cu restaurantul mai avea nevoie de Autorizatie de urbanism?
Pt cine să mai țină el chioșcul pe terenul primăriei care il constrânge din an in an să facă nou proiect chiar daca restaurantul exista de 30 ani
ca si când l-ar reconstrui
si sa liciteze pentru terenul respectiv an de an
asa ca au de câstigat si cei de la urbanism si cei de la chiriile primariei
si omul care se duce sa ia chiria si certificaul de urbanism reinoit din an in an.
Apoi si alti bagaturi de seama care se duc pe la restaurant sa spuna ca nu se poate asa restaurant cu geamuri de sticla si fara casa de marcat asa ca sa isi puna camenre sa faca avize
apoi face camere avize
trebuie si casa de marcat
apoi trebuie si alte acte hartii la hartii birocratie la birocratie la restaurant.

Hai sa zicem că tu ai omorat acel câine iti dai seama câtă pagubă ai adus in tot acest lanț al învârtirii banului in orășelul respectiv?

Din acest motiv pe planeta acesta stiintific-o fantastica prezentată de mine aci in SF-ul meu care nu are nici o legătură cu TERRA
câinii trebuiesc să pimescă salariu și să fie aplaudați