| JessicaCoco a întrebat:

De ce nordul, vestul si centrul Romaniei sunt mai ploioase?

Răspuns Câştigător
| 1000bodies a răspuns:

Din cauza curentilor de aer care vin din nordul continentului.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu cumva pe acolo sunt și niște munți rătăciți?
Pa, pa.

| Ibrahimovic a răspuns:

Datorita faptului ca estul tarii este"aparat", sa zic asa de Carpatii Orientali, care impiedica trecerea maselor de aer si a precipitatiilor aduse din Vestul Europei!

| Own3r a răspuns:

Curentii de aer big grin.Si lipsa muntilor...Care sunt ca niste bariere in calea curentilor de aer big grin

| LorenaAnca a răspuns:

Din cauza curentilor de aer care vin dinspre continent.

| RochEq a răspuns:

De oare ce se afla apoape de punctele cu presiune si normal ca acolo se formeaza afale de aer cald si rece si ploua happy