| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu mai exista oameni cu empatie? De ce românii și țiganii sunt așa de rai,și bârfitori? Peste tot unde mă duc aud doar bârfe,hate și denigrări! Oare e o patologie bârfa? Sa denigrezi pe cineva care nu face rău la nimeni,psihopatie ce naibii e asta? Sa nu mai zic că ogramada de români/românce asculta manele,și chiar am văzut că mulți/multe români/românce au un limbaj asemănător cu cel al țiganilor,adica le-au copiat vocabularul,cuvintele. De ce sa înrăit așa lumea? Nu au cumva dreptate străinii că ne considera țigani!? Sunt și oameni buni,dar îi întâlnești foarte rar,încotro ne îndreptăm cu atâta ostilitate,hate? Oare unii daca nu bârfesc,și judeca,fac râie daca nu ataca, bârfește? De la sărăcie se trage oare răutatea asta? Ce îi interesează pe unii cum e x, și ce face cu viața lui? Mai ales astea de la 50 in sus sunt comuniste din calea afara, le-au rămas întipărită mentalitatea comunistă,și le transmite și copiilor mentalitatea și prejudecățile respective,tiparul lor de gândire morbid! Oare de aia și ăștia tineri ( nu toți ) sunt așa de prosti? Cum naibii sa judeci un om,sa îl bârfești,denigrezi daca nu ști ce lupte titanice duce? Mie îmi e greu sa cred că există oameni mai needucați și răi,bârfitori decât ai noștri!
Am fost prin multe țări și nu am văzut atâta răutate și prostie ca la noi la nimeni. Suntem oare cei mai idioți din Europa? Nu ni se atribuie perfect imnul " deșteapta-te romane"? Când ne deșteptăm, când vine armaghedonul? Sau daca de exemplu o persoana are o părere negativă despre unul care nu îl înghite,acesta îl bârfește,și toți i-au in considerare ce spune boul sau tâmpita respectiva,in loc sa îl cunoască personal pe omul ăla și să ajungă la o concluzie,daca unul are o părere gen, toți trebuie sa fie la asentiment cu ăla sau aia,gen efectul turmei de oi,că altcumva nu pot numi prostia asta cronică.
De unde se trage chestia asta cu barfitul,denigratul,și judecatul? Am rămas multi dintre noi cu mentalitatea comunistă întipărită în tiparul gândirii? Dar sunt și atâția tineri/tinere care sunt așa,nu vi se pare penibil? Sau daca o fata ii place de un băiat,și unii spun nu sta cu ăla că e așa,că a făcut așa, aia de exemplu ia în considerare părerea lui x sau lui y,sau a anturajului,familiei,in loc sa se gândească la fericirea ei și să își facă nevoile fiziologice pe părerea unora,că doar nu trăiește cu aia,trăiește cu băiatul respectiv! De ce unele/ unii sunt așa de ușor de influențat? Nu realizează că în spatele acelor cuvinte negative se găsește o doza mare de hate?
Când se vor deștepta unii?
Pe TikTok văd că majoritatea asculta manele,multi romani urăsc țiganii de moarte dar se rup pe muzica lor,efectiv toată ziua buna ziua au maneaua in ADN.
Mai e de trăit într-o țară că asta cu așa oameni? Sau unii au rămas cu ADN-UL neandethalienilor? Atâția bătrâni și fără minte,pai de aceea copiii/nepoții lor sunt așa,de la educație pornește totul.
De țigani nu mai mă miră nimic,că ăștia nu au primit educație, dar multi romani ce scuza au? Ca și cu studii multi sunt prosti de dau in gropi.
De la invidie dau multi cu hate? De aia nu mai pot dormi unii cum este un individ?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai asa a fost de cand lumea, acu te-ai trezit ca oamenii sunt asa?! Ce naiba, si rromii si toti, dar nu toti oamenii sunt asa.
Tu te si invarti in cercuri rau famate de dai de toate gunoaiele de oameni, ca altfel nu aveai tu treaba cu batai si altele.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da mai,numai la oameni jegoși am tras aproape toată viața,eu eram liniștit,nu știu de ce am atras gunoaie. Pai te bârfesc alții care nu te înghit,și alții de deștepți ce sunt i-au in considerare,și mulți rămân la părerea aia fara a te cunoaște. Nu sunt toți,dar romanii nu erau așa răi înainte, s-au mutat toți cioflingarii la mine în oraș,și bănățenii naibii știe pe unde s-au mutat,cred că s-au dus dincolo,ogramada de cocalari,moldoveni și țigani sunt in Timișoara,păcat că orașul e foarte frumos! Oamenii sunt foarte superficiali,judeca fara să cunoască,noi nu ne deșteptăm,noi din ce in ce mai prosti devenim, chiar s-au făcut studii că, creierul uman la nu știu câți ani se tot micșorează, dar al nostru parcă se micșorează cu viteza.
E un popor de manelisti ce sa mai, asta e nivelul nostru

| dullcat a răspuns:

Este foarte multa generalizare pe aici, bazata numai pe cazuri putine, trecute prin filtru subiectiv. Daca am fi toti asa de rai, ar fi exact ca in jungla sau in filmul Seria Noaptea Judecății (The Purge).Si daca ne uitam in jur nu e deloc asa.

La un moment dat, suntem toti personajul negativ din povestea cuiva. Iar personajul negativ la randul lui este personajul principal, dar si cel pozitiv, din propria poveste.

| IceRope a răspuns:

Românii cocalari au același defect ca și restul cocalarilor, indiferent de etnia lor: sunt needucați. E plină țara de inculți, de analfabeți funcțional, de tot soiul de inutili ai societății. Cel puțin trei sferturi din userii acestui site sunt inculți, labili psihic, prost crescuți, proști fuduli, etc.
Părinții acestor vietăți dăunătoare societății sunt direct responsabili de acest comportament mizerabil.
Este trist, adevărat, și din păcate nu este rezolvabil in viitoarea sută de ani. Jale!

| anonim_4396 explică (pentru IceRope):

Da,și uite că în mod paradoxal chiar ăștia se găsesc sa bârfească și să judece,sa de-a cu hate,dar ei/ele nu știu nici tabla înmulțirii,și alții care sunt la fel de deștepți ca și ei i-au totul în considerare daca unu'/una din aceștia de ex au o părere proasta despre cineva,sau îl desconsidera,fara sa îl cunoască personal,și îl marginalizează.
Pe TikTok văd că este plin de manelisti și maneliste,și sunt și care au studii superioare,dar nu asta e problema că muzica nu definește caracterul unui om,dar prea de tot s-o ajuns,problema este caracterul,atata prostie văd pe rețelele de socializare și răutate de este ireal așa ceva! Pai, e plin de cocalari indiferent de rasa,dar romanii erau oameni foarte civilizați,cu bun simt,bine educați,aduceau prestigiu țării,aveam genii,acum românii parcă sunt la fel ca țiganii,invidioși,hateri,bârfitori, ipocriți, multi sunt hoți,manelisti,perverși. Românii erau nobili,acum de câțiva ani nu mai ști care e român și care e tigan! Nimeni nu mai are valori,principii, nimic. Uite userul ioandelasal ce om educat și frumos este, tipă floresdemayo, eu o ador, userul floareasoarelui26, ăștia sunt români adevărați,ăștia merita respectați, și mai sunt câțiva pe aici care sunt oameni foarte ok,dar eu nu mă refer la cei de aici că eu nu am nimic cu nimeni de aici,cu oamenii din viața de zi cu zi,nu din mediu' virtual. Sa ști că sunt oameni care nu știu să scrie prea ok,dar sunt mult mai ok decât mulți jegoși cu studii care au un caracter infect,sunt și cu studii oameni nașpa să știi!
Am văzut pe TikTok oameni căruia îi doreau moartea unui om sărman,care primește ajutor social,alimente etc,ii dorea moartea,ce rău a făcut omul ăla? Ce vina are el că e amarat? Și de mine râdeau unele proaste când îmi era rău de la anxietate,aveam fata de speriat,și ele râdeau ca proastele,alții rad de oameni cu adevărat cu boli grave,omoară animale,ii chinuie,le torturează,și se dau sfinți în societate,și lumea ii pupa in dos,doar că au papagal. Se găsesc unii sa judece oamenii civilizați care nu deranjează pe nimeni, dar ei fac lucruri penibile, degradante în intimitate. De multe multe ori chiar gunoaiele sunt apreciați de multi, și omul care e chiar bun e luat la mișto! E păcat în ce hal am ajuns, de aia unii se izolează de societate, din cauza unor scursuri.