| fifamdcom a întrebat:

De ce oamenii trebuie sa cunoasca alte limbi

12 răspunsuri:
| omienouăsutenouăzecişişase a răspuns:

Pentru a avea mai multe sanse, pentru a nu fi prosti :d.

| PinkPanther a răspuns:

Daca pleci in alta tara nu o sa te intelegi cu ei vorbind romana, eu vreau sa stiu cat mai multe, nu stii prin ce tara ajungi si trebuie sa te descurci, mai ales daca ai nevoie si de unloc de munca acolo, nu ai nici o sansa daca nu le stii limba.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Pai daca te duci toata ziua la prasit pe camp nu -ti trebuie sa stii nici sa citesti, in schimb daca vrei sa calatoresti in alte tari sa te plimbi iti trebuie o limba de comunicare!

| Jacquelinor a răspuns:

La început au fost alte limbi, care s-au schimbat. Schimbările depind de felul cum s-au împărțit țările după mari evenimente sau războaie. (de exemplu Dacia și Roma) Limbile au evoluat în cele pe care le vorbim astăzi, dar există și limbi care nu au evoluat, dar nu se mai vorbesc, limbi moartea (Latina) Cel mai normal ar fi ca toți să vorbim aceeași limbă, dar acest lucru nu este posibil doar dacă am învăța toți engleza, limba dominantă. După cum cred că știi, Americanii și Englezii nu cunosc foarte bine alte limbi, poate doar franceza, dar puțini. În schimb foarte mulți români pot vorbi engleza, franceza, germana, spaniola și unii chiar și alte limbi, pentru că româna nu se vorbește decât în România și Moldova, oamenii nu au cum să se descurce în alte țări știind doar româna. Poate peste câteva secole vom vorbi toți engleza. Chiar dacă pentru noi, românii, ar fi o limbă străină, măcar toate popoarele s-ar înțelege între ele. Dar până atunci, trebuie să ne srăduim să învățam cât mai multe limbi pentru a ne înțelege între noi.

| GabitaGabii a răspuns:

Depindee ce limbawinking! De ex daca vrei o slujba bunaa te descurci mai binee cu o limbaa sau mai multe in pluswinkingsmug. Dacaa e engleza de ex sau francezathinking te poti descurca oriunde (mai mult cu engleza). Daca estee sa stii limbi mai grele precum chineza, japoneza sau arabaa se castiga foarte bine in domeniul de traduceriwinking.

| Traian a răspuns:

Pentru a ne descurca mai dine in socializarea cu cei din alte tari. o sa intelegi cand o sa fi mai mare.

| Alina31Mihaela a răspuns:

Pai spre exemplu iti e mult mai usor sa gasesti si o slujba daca cunosti si alte limbi si de asemenea iti va fi mai usor daca vrei sa pleci in alta tara.
Spre exemplu eu si verisoara mea vrem sa plecam in Corea peste 4 ani asa ca studiem coreeana.
Cunoscand mai multe limbi te poti descurca mai usor in viata, poti comunica mai bine cu lumea.
Strabunicul meu avea o vorba."Cate limbi sti, atata om esti" mereu imi dadea in cap cu asta pentru ca mama e de origine maghiara iar eu nu am invatat maghiara -.-
Acum nu inseamna ca daca nu cunosti o limba straina nu te poti descurca in viata...numai ca ar fi mai greu ^^.

| alexaalexandraa a răspuns:

Pentru ca sa aiba mai multe sanse atunci cand vor sa se angajeze, aici, si in alte tari, unde sunt foarte bine platiti.

| xXxVal3riuxXx a răspuns:

Pai d eex engleza daca sti engleza si pleci in spania de ex poti vb engleza sau alte limbi asemanatoare cu spaniola:portugheza italiana etc

| Carton a răspuns:

Daca nu ai cunoaste si alte limbi, cum s'ar dezvolta tara? Cum ai comunica cu alti oameni? Prin semne sau cum?

| R11 a răspuns:

Pentru ca vor sa iubeasca.pentu placere

| andramaria73 a răspuns:

Pentru a ne descurca mai bine in alte tari.si in + mie mi se pare foarte frumos sa stii cat mai multe limbi astfel inveti despre planeta ta sau cultura ei.