blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

De ce Pamantul se invarte cu 1500 de km/h? Daca s-ar roti vu o viteza mai mica sau mai mare ce s-ar intampla?

Răspuns Câştigător
| MarkusT a răspuns:

Se invarte cu o viteze mai mica 960km\h.cred ca nimeni nu stie exact ce se poate intampla.ne putem imagina, asa cum imi imaginez "intrebarea" ta.sa-ti trimit teotiile lui einstein

19 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

DAC S-AR ROYTI MAI REPEDE AR DURA ZILELE MAI PUTIN IAR DACA S-AR ROTI MAI REPEDE ZILELE AR DURA MAI MULTbig grin

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Chiar nu se invarte cu 1500? Eu asa stiam de la tv. cHIAR NU E O INTREBARE DE BARAJ. Sunt curioasa.

| pepino a răspuns:

Se poate calcula, de exemplu la Ecuator, 40.000 Km in 24 de ore = 1666, 67 Km/h

Pe orbita din jurul Soarelui alearga Pamantul cu cca. 30 Km/s

| pepino a răspuns:

Se poate calcula, de exemplu la Ecuator, 40.000 Km in 24 de ore = 1666,67 Km/h

Pe orbita din jurul Soarelui alearga Pamantul cu cca. 30 Km/s

| pepino a răspuns:

scuzati dublura!
Daca s-ar invarti de 17 ori mai repede, la Ecuator ar aparea starea de imponderabilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dc intrebu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-ar putea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca acum esti in anotimpul iarna si astepti vara va trebui sa asteptii secole sau aniii. blonda_superma ai un raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se incarte cu viteza mica de 960km cred ca nimeni nu stie exat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pamandtul nu v-a mai avea anontimp adica da cam des ca daca pamantul sa in fata saorelui cu o viteza mica nu ca mai fi vara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul nu se invarte.mai cerceteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai muri proasto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pământul se învârteşte cu 1. 600 km/h,

| Andrey33333333333 a răspuns:

Mai intai invatati sa scrieti si dupa aia sa vorbiti despre viteza de rotatie a TERREI.

| dodorica a răspuns:

E intrebare de baraj? cred ca te referi la gaurile negre ...aqila iti spune ceva? e f mult de scris, eu cred ca stii deja; ipotetic, pentru ca tot se va schimba...

| johnsmith a răspuns:

De acord cu "luz" numai ca daca s-ar roti mai incet, zilele ar dura mai mult...in rest...sunt de acord cu tinewinking

| MarkusT a răspuns:

Daca s-ar invarte mai repede s-ar intampla dezastre naturale, vanturi puternice, climele s-ar da peste cap total, uragane, tornade, etc... Daca s-ar invarti mai lent tot nu ar fi bine, zilele ar dura mai mult, tot s-ar da climele peste cap, polii s-ar dezgheta daca sunt expusi mai mult la soare, radiatiile solare la un momentdat ar reusii sa patrunda in atmosfera mai agresiv si s-ar ridica temperatura, pe cealalta parte unde nu ajunge lumina soarelui ar fi mult mai frig noaptea si nu toti ar fi pregatiti pentru asemenea temperaturi... Deci o rotatie la 24h e echilibrul perfect, mai multe ora sau mai putine ar fi dezastru...