| LysaLysa a întrebat:

De ce pasarile nu se electocuteaza? Am auzit ceva ca este vorba ca ele stau doar cu 1 picior pe cablul de inalta tensiune si ca nu stau pe Pamant si de aceea... Dar ce legatura are Pamantul, cu corpul si cablurile?

Mersi pentru raspunsuri!
FUNDA!

8 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Păsările nu au măduvă şi nu se electrocutează dacă ating doar un singur fir, nu se crează masă(nul).
Iar în cazurile în care sunt electrocutate, se întâmplă în acele cazuri când ating 2 fire, creându-se un câmp electric.

| baru a răspuns:

Sall. Cat timp nu se formeaza nul si masa, nu te curenteaza. Doar, daca se formeaza un camp electromagnetic intre faza si nul. Pa!

| Narcis2007 a răspuns:

Pasarile se electrocuteaza dar daca sunt bune cablurile se electrocuteaza mai greu

| Oani a răspuns:

Deoarece oasele lor sunt goale, pline cu aer... funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic special cu pasarile. Acestea nu se electrocuteaza pentru ca nu ating nimic altceva decat firele. In felul asta nu se inchide un circuit electric. Desi ating firele cu ambele picioare, formand - pentru unii - un circuit, nu exista nici o diferenta de potential intre un picior si altul, electronii negasind nici un motiv ca sa se deplaseze prin corpul pasarii.

| cristizor a răspuns:

Din cate am observat cat am stat la tara asta vara pasarile se prajesc doar atunci cand ating 2 fire de electricitate in acelasi timp cat timp stau doar pe 1 nu au nimic...

| nyku69 a răspuns:

Un raspuns destul de complet il gasesti aici:
http://culturagenerala.uv.ro/de-ce-nu-se-curenteaza-pasarile.php

| Gaby_Alin_Gaby_1993 a răspuns:

Pasarile nu se corenteza fiindca ating doar faza sau doar nulul, aca ar atinge simultan faza si nulul sau faza si ceva metalic sau ceva umed ce comunica cu pamantul atunci sar corenta. De exemplu si tu daca ai fi incaltata cu niste papuci de cauciuc sau ceva ce izoleaza umezeala corpului fata de pardoseala sau orice altceva din jur ai putea sta linistita cu mana pe firul de faza de la priza fara vreun pericol.