| anonim_4396 a întrebat:

De ce pe o culegere de Matematica de clasa a X a scrie Filiera Mate-info, Filiera Stiinte ale Naturii.
Scrie și M1.

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Probabil pentru că este matematica pentru profil real (mate-info și științe), deci merge după programa de M1, ca sa le cuprindă pe amândouă, dar in clasa a 10-a cred că e prea devreme sa fie diferente majore între programe (ambele filiere au cam aceleași exerciții). Cam din a 11-a și mai ales a 12-a se fac diferențierile. De fapt, exercițiile de la clasa sunt cam la fel la ambele profile, atâta tot că la M2 la BAC se dau exerciții mai ușoare decât la M1, dar nu e ca și când cei de la științe nu ar ști să rezolve exerciții de mate-info.

| Catrice a răspuns (pentru WhiteLife):

[nu e ca și când cei de la științe nu ar ști să rezolve exerciții de mate-info] glumești?
Unii nici alea M2 nu știu sa le faca daramite alea M1 rolling on the floor
Și nu, nici unul care știe de 10 matematica de M2 nu ar putea rezolva complet un subiect de M1 fiindcă la mate-info matematica cuprinde capitole în plus.

| WhiteLife a răspuns (pentru Catrice):

Am avut cunoștințe care au fost la științe ale naturii (eu am fost mă mate-info) și când am vorbit, știau majoritatea lucrurilor care ni s-au predat și nouă. Iar proful de la care am luat ore pentru BAC ne-a zis la fel și el făcea ore cu copii de la M1 și M2 in aceeași grupă, dar cred că sunt diferente de la caz la caz. Nici cei de la M1 nu sunt in stare toti sa rezolve exerciții de M2 big grin

| Catrice a răspuns (pentru WhiteLife):

"Majoritatea lucrurilor" înseamnă cam 75%.
Și profu nostru făcea unele lecții la comun cu cei de la mate-info, dar doar în clasa a 9-a și o singura data într-a 10a la început.

| TristanTzara a răspuns:

Pentru că atât la mate-ifo cât și la științele naturii e m1. În a X-a materia nu e mult diferită, câteva lecții în plus la mat-info. Abia din a XI-a încep să se diferențieze oarecum.