| aDEeLAa a întrebat:

De ce pe toate zidurile scrie,, Basarabia e Romania? Ce e cu aceasta regiune? Cui apartine ea azi? (Republici Moldovei?) a ramas tot sub denumirea de Basarabia? De ce nu scrie pe toate zidurile si,, Transilvania e Romania "? Am vazut doar Basarabie... peste tot...

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Basarabia e mai mult sau mai puţin sinonim cu Republica Moldova. Azi, stat independent. O parte din Basarabia e în Ucraina. Între Republica Moldova şi Dobrogea. Basarabia e un nume artificial dat de Imperiul Rus Moldovei dintre Prut şi Nistru, anexată iniţial în 1812. Vezi scrisul ăla pe ziduri deoarece mulţi români vor unirea pentru că cei de peste Prut sunt tot români. Nu vezi acelaşi lucru cu Transilvania pentru că Ardealul e deja în România.

| aDEeLAa explică (pentru Gizăz):

Inteleg! Multumesc frumos pentru rabdare si explicatie... stiam ca si Transilvania a fost luata candva... cum stiam ca face din Romania, dar nu intelegeam de ce Basarabia e mai speciala. Acum inteleg, multumesc! happy

| Gizăz a răspuns (pentru aDEeLAa):

Cu plăcere. Transilvania a fost un principat care a făcut parte sute de ani din Imperiul Hasburgic, numit apoi Austro-Ungaria. Principatul s-a unit cu restul României la 1 Decembrie 1918, d-aia avem ziua naţională atunci. Cam jumătate din provincie a fost ocupată iar de Ungaria în timpul celui de-al doilea război mondial, dar am recuperat-o la finalul războiului. Tot atunci am pierdut definitiv Basarabia şi nordul Bucovinei către URSS, care a reorganizat zona denumind-o Republica Sovietică Socialistă Moldovenească, membră a Uniunii. Când s-a destrămat URSS datorită lui Gorbaciov, RSS Moldovenească a devenit un stat independent numit Republica Moldova.

| minrest a răspuns:

Se refera la Republica Moldova, care este stat independent, dar prefera sa foloseasca numele de regiune romaneasca. Au scris asa pentru ca vor ca Republica Moldova sa se uneasca cu Romania. Nu prea are rost sa scrie '' Transilvania e Romania'', pentru ca Transilvania ne apartine. O zi buna.

| MarieStephan a răspuns:

1. Cum Doamne sa nu sti ce e Basarabia? Si varamiu de 3 ani stie. Basarabia i se spune Rep. Moldova
2. Oamenii scriu asta fiindca e luata de rusi dar romanii o considera tot a Romaniei
3. De ce ar scrie oamenii de Transilvania? E cumva luata de altcineva?