| AlexDorinel a întrebat:

De ce profesorii În România sunt comunisti?

În afara scoala e mult mai fun, ii lasa pe telefoane în ora, scoala nu e asa grea. E mai lung anul, dar se fac putine ore nu ca în România 7 ore pe zi dintre care 5 scriem non stop.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu ai vrea o scoala ca in filmele nasoale cu negri, unde bat aia profesorii arunca cu avioane prin clasa, isi scriu mesaje cu fetele si se drogheaza in spatele clasei.
Ma faci sa rad
Scoala e ca sa inveti nu e parc de distractii.

| isemilia a răspuns:

Nu vad de ce te plangi. Nu e roz totul nici in alta parte. Poate e mai bine, dar nu perfect. De asemenea, nu toti profesorii sunt comunisti. (desi stiu cativa ce au trait in acea perioada si predau de mai bine de 30 de ani, fiind totusi niste profesori extraordinari. Dar da, sunt si unii mai slăbuți in materie de predat) Daca nu iti place sistemul educational roman poti oricand sa pleci sau sa renunti. (exista si varianta de acasa, pe programa din UK in general...) Hai totusi sa privim si partile bune, nu doar raul.

| Mosotti a răspuns:

In Germania scoala e cum zici tu mai usoara pana prin clasa 8-a, apoi te rupe, ai si 10 ore pe zi, intereseaza-te sa afli.
Te rupe ca sa le ramana elitele, multi abandoneaza pe parcurs.

| chuckmanson a răspuns:

De ce ai tu poza cu steagul României socialiste?

| chuckmanson a răspuns:

E clar ca nu ai fost în Japonia sau Coreea de Sudrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ai spus totul cu "Nu prea se invata nimic." Ce e perfect in asta? Dar ai invatat in Italia?

| Alverto a răspuns:

De ce nu te muti domnule in afara? Că de, școala de aici e varza după spusele dumitale.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De ce unii ca tine sunt idioti?

| Flar3 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu cred... Uită-te la China și Coreea de Nord. Îți dai seama ce e acolo! Kim Jong un e în capul tuturor comuniștilor din Coreea

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat! Asta este doar in imaginatia ta!
Australia are uniforme impuse de fiecare scoala, avand propria uniforma cu culori distinctive, inclusiv pantofii butucanosi si numai de culoare neagra, purtandu-se obligatoriu, atat vara cat si iarna.

Poarta scolii se deschide la 8 dimineata dupa care se inchide pe toata durata cursurilor, deschizandu-se la ora 3 ca sa plece elevii.
Telefoanele mobile sunt interzise in clasa, iar daca-l ai cu tine, il inchizi si-l ti ascuns in geanta, pana la ora 3 cand pleci acasa.
Orele lor zilnice incep de la 9 si se termina la 15 dupa amiaza, iau uneori incep chiar de la 8.
Asadar spune-mi si mie unde-i fun-ul?
La scoala mergi sa inveti, nu sa ai fun!

ia uite aici sa vezi ce uniforme au:
https://i.pinimg.com/......c56d33.jpg
https://www.school-news.com.au/......980653.jpg
https://live-production.wcms.abc-cdn.net.au/......66e2545e6d

Deci unde-i fun-ul ala de care vorbesti, cand este atat stricte si uniforme impuse la elevii din occident?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dorinele, iar ai fumat chestii dubioase?
Înainte erai comunist înfocat, ziceai că pe vremea lui Ceaușescu era super și acum te plângi de profesori "comuniști". Așa că se le luăm pe rând: ce naiba înțelegi tu prin "profesori comuniști"? Te referi la profesorii stricți? Ăia nu sunt neapărat o "invenție" comunistă, în anii 1860 un profesor din SUA a ucis un elev în bătaie. Dacă prin "profesori comuniști" înțelegi "profesori care s-au născut în perioada comunistă" atunci ai un defect la cap: doar pentru că cineva se naște în comunist nu înseamnă că trebuie să fie atras de ideologia de stânga, așa cum nici tu, care te-ai născut în capitalism, nu ești deloc atras de democrație.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru AlexDorinel):

În Japonia e comunism? Dorinele, nu mai fuma, se vede că te afectează!
Japonia este o monarhie constituțională cu regim democratic. Ceva îmi spune că nu nici nu ști ce-i aia comunism!