| axelken a întrebat:

De ce Romania est numita si spatiul carpato-danubiano-pontic?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Carpato.Muntii Carpati. Danubiano. Fluviul Dunarea.Pontic.Marea Neagra(Pontus Euxinus pe vremea Imperiului Roman).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că greu o fi.

| oOoBrBoOo a răspuns:

Toate raspunsurile de mai jos. FUNDA?smug

Alte răspunsuri
| adnana_8488 a răspuns:

Inainte cu 500 de ani de Cristos, nu exsta absolut nimic in afara spatiului carpato-danubiano-pontic, marea migratie a popoarelor s-a facut in perioada aceea:avarii, longobarzii, gotii, vizigotii, hunii, gepizii, si alte popoare sau triburi sunt populatii care au pornit din spatiul carpato-danubiano-pontic, mai nou, se pare ca de pe teritoriul Romaniei de azi.

| Alyna19992013 a răspuns:

Carpato: Carpati
Danubiano-Dunare
Pontic-ca avem iesire la marea neagra

| DianaLaura1996 a răspuns:

Romania mai este numita şi spaţiul „carpato-danubiano-pontic", deoarece ea este conturata după forma cercului Carpaților Românești si este mărginită în partea de sud de fluviul Dunărea, iar în partea de est de Marea Neagra( de unde si pontic).

| Tod113 a răspuns:

Carpato: deoarece prin tara noastra trec muntii Carpati
danubiano:deoarece prin tara noastra trece Dunarea("Danubius" din limba latina)
pontica - deoarece tara noastra are iesire la Marea Neagra("Pontus Euxinus" din limba latina)