| diploma a întrebat:

De ce romanii au romanizat Dacia? Nu putea fi invers, romanii sa se dacizeze?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Cu siguranta, colonistii romani au suferit, intr-o anumita masura, un proces de dacizare. Nu putem nega asta, e vorba de o contaminare fireasca, reciproca, care se produce in zona de contact dintre doua zone lingvistico-culturale. Dar, desigur, fenomenul s-a petrecut doar in acest areal, cultura romana nepermitand difuziunea in interior a unor importuri dacice.

Nu succesul si suprematia miliatara a fost secretul romanizarii, ci suprematia culturala. In secolul II i.d.Hr, Roma cucereste Grecia. Insa cuceritorul s-a lasat cucerit de invins; cultura romana, inferioara celei grecesti, s-a elenizat: sunt preluate modele de arta si arhitectura greceasca, curente filozofice, opere literare, teatrul si retorica greaca, si, nu in ultimul rand, un bogat fond mitologic.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Era diferenta numerica, militara si de prestigiu al limbii si culturii celor doua popoare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Simplu, Imperiul Roman era mult mai puternic, renumit si extins iar Dacia era o tara micuta.

| alexdop21 a răspuns:

Ce spui tu acolo nu sunt decat niste fabule micute. Si hai sa iti spun de ce : in istoria romanilor au fost foarte multe perioade "negre " de la invadarea daciei de catre romani, pana in ziua de azi cand suntem invadati de U. E., au trecut pe aici rand pe rand turci, tatari, rusi, nemti, toate natiunile mai puternice. Problema este ca nu nu cred ca am fii putut invada niciodata o tara, si nici acum nu putem face asta. Suntem o natiune relativ mica, si saraca. Nu avem fonduri suficiente pentru a creea o armata moderna, echipata dupa ultimele norme. Si asta se intampla si in trecut. Intradevar, ii cam otanceam pe mai toti contropitorii astia, dar usor in zadar. Reuseau pana la urma sa ne cucereasca si sa ne faca supusi lor.

| eek a răspuns:

Ca asa suna mai bine.laughing

| Eron a răspuns:

Simplu.Pentru ca romanii au castigat razboiul. Ce e asa de greu? E logic.

| missME a răspuns:

Pai cred ca ai invatat si tu la istorie despre puterea si maretia imperiului roman, vruiau sa cucereasca lumea, crezi ca dacia, care era o tara amarata, avea vreo sansa sa dacizeze imperiu roman...aiureawhistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dacii erau barbari, ce sa invete romanii de la ei? viezure, baliga, barza, branza, si alte cuvinte...
ma gandesc numai ce era inainte ca burebista sa puna pe toti sa-si taie viile.brrrr! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

romani istorie