| AlexDorinel a întrebat:

De ce românii, in special tinerii, nu toti dar foarte multi se comporta ca niste tigani?

Sincer, batranii cu toate ca ei sunt incapatanati si o tin pe a lor, sunt mult mai educati.

7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ce inseamna ca niste tigani?
winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

≈))) ai incercat sa fi ironica dar nu e cazul cand vorbim despre tigani.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru acelasi motiv pentru care hip-hop-ul, manelele, Kardashienii, etc. au ajuns o moda asa de "ridicata"
pentru ca traim niste vremuri in care cultura a ajuns la cote ridicat de joase, iar oamenii care vad ca unele maimute sunt ccccccool asa ca vor sa fie si ei (maimute de orice culoare, asta nu e rasism, poti sa fii alb ca spuma laptelui si tot sa fii o piticanie urata si numita salam)

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Din lipsa educatiei si a bunului simt. Plus de asta uita-te ce modele de viata isi iau, uita-te ce se promoveaza in zilele noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Țiganii reprezintă o rasă de oameni iar comportamentul: "Modalitate de a acționa și de a reacționa în anumite împrejurări sau situații" (Dex).
Acum să-ți răspund la întrebare: acel comportament e dat de mai mulți factori:
1 - influența anturajului
2 - modelele proaste care invadează televiziunea și internetul
3 - imitarea modelelor dăunătoare
4 - nevoia de a se făli
5 - influența muzicii pe care o ascultă
6 - superficialismul
7 - felul de a fi nativ sau dobândit de la părinți

That's all.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Te referi poate la romii care ies in evidenta. Ca pe majoritatea nu ii vedem pentru ca se comporta normal ca orice oameni.
Deci de ce multi tineri se comporta ca romii care ies in evidenta? Nu stiu de ce tineri ai dat tu, dar eu nu am vazut doar needucati. La varsta adolescentei un om se cunoaste pe sine si poate uneori sa se comporte ciudat dar asta nu inseamna ca majoritatea sunt needucati.

| ioana3432B a răspuns:

Faptul că nu sunt învățați să aibă respect pentru cei din jur e cel mai rău lucru.