| tonyc7 a întrebat:

De ce sarbii folosesc doua sisteme de scriere in acelasi timp (chirilic si latin), in loc sa se decida asupra unuia singur? Orice localitate din Serbia, de exemplu, apare scrisa pe indicator in ambele alfabete.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sirbii folosesc alfabetul chirilic,atit,nu folosesc alfabetul latin.Ce vezi tu is indicatoare,pentru ca strainii care tranziteaza tara lor sa poata citi,sa poata sti unde se afla etc.
In Grecia is in greaca si in engleza, asta nu inseamna ca aia folosesc alfabetul latin.
Daca tara respectiva ar fi foarte vizitata, de exemplu teoretic vorbim, daca RO ar fi fost o tara turistica, atunci ai vi vazut indicatoare peste to in romana si in engleza, dar aia nu ar fi insemnat ca populatia foloseste 2 limbi.
Poti folosi mai multe limbi, atunci cand ai mai multe femei laughing

| Brizbriz a răspuns:

De ai dracu' ce sunt, ca sa mai provoace inca doua razboaie mondiale, ca, doar doua nu au fost indeajuns angry