| AlexDorinel a întrebat:

De ce scoala e facuta mai mult sa sperie copiii ca daca nu iau bacul o sa moara de foame si chestii d-astea?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prostii bagate in cap de parinti sa ii faca sa invete. Japonezii invata de rup pamantul si se sinucid in masa, finlandezii nu invata mare lucru si lucreaza 3 zile pe saptamana cu 4 libere pentru ca guvernul se gandeste ca omul trebuie sa se ocupe de familie. Europa e ultima speranta de suflare

| Violleta2022 a răspuns:

Se presupune ca la 18 ani esti deja adult, iar BAC-ul est un examen al maturitatii, ca atare nu te mai sperie nimeni, ca nu vorbim de scoala generala aici.
BAC-ul a ajuns intr-adevar o bariera ca sa separe lumea celor capabili de cei incapabili sau puturosi.
Cum poti dovedii ca ai putea face treaba buna la jobul pentru care aplici, daca tu nici macar un examen de cunostinte generale, nu esti capabil sa-l iei, dupa ce ai invatat 12 ani?

| Catrice a răspuns:

Da chiar saracii copii, rămân cu traume după școală, de aia vezi oameni traumatizați peste tot, fără bani și care nu știu sa lege doua vorbehee hee

| Frank51 a răspuns:

Da e aiurea, pentru ca și cu bacul luat tot mori de foame.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu scoala e facuta, ci mentalitatea maselor - a devenit un mecanism involuntar.

| Sn4k3 a răspuns:

Sa nu ajunga inculti. Si in majoritatea cazurilor nu e departe de adevar.

| gabicoo a răspuns:

Pientru căcamerili de filmat e puse dă agenturili străini ca să nu ia copi bacu și să rămâie proshti!

Dorinele! Băiatule! Pune mâna pe carte și învață! Ia zii, dacă știi, care e mai ușor : stiloul sau lopata?

| Zuzu1991 a răspuns:

Las' ca te faci mare si o sa iti fie frica de bombe nucleare, rusi, chineji, CIA, Covid, incalzirea globala, schimbarea polilor magnetici, meteoritu' ala mare, apocalipsa dupa Matei, samd

deci nu iti face griji, o sa gasesti tu ceva de care sa iti fie frica toata viata... bun venit pe pamant big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scoala ii sperie ci societatea. Daca toata lumea din jurul tau are bac-ul luat, automat tu o sa se simti inferior daca nu il iei. E efectul de turma. Teama ca nu o sa ajungi la fel de bun ca restul lumii.

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns:

Nu e vorba de scoala. Este vorba de angajatori. Majoritatea profesorilor iti spun sa inveti ca sa iei note mari, sa ajungi la un liceu bun, sa iei BAC-ul, sa mergi la o facultate buna etc fiindca toate acestea conteaza la angajare. Mori de foame nu pentru ca nu ai luat BAC-ul, ci pentru ca majoritatea angajatorilor nu te vor angaja fara el.

| Feri5 a răspuns:

În ziua de azi, școala nu mai este o prioritate. Înainte oricine își dorea să meargă la școală, chiar dacă nu puteau s-o facă din cauza situației materiale în care se aflau la momentul respectiv, dar măcar își doreau cu adevărat să învețe, să știe "carte", cum zic țăranii...
Făcând o analogie cu ziua de azi, mulți copii abandonează școala. Motivul? Nu e clar. Poate că unii nu au bani de autobuz să vină până la școală, pentru că Guvernul României chiar nu promovează asta sau poate că au fost devastați de sistemul online și le este cam greu să meargă la școală și multe, multe alte motive.
Acum chiar nimeni nu mai învață de plăcere. Fiecare învață din cauza fricii. Mai exact din cauza "learnphobia", să zic așa pentru că deja a devenit o fobie pentru fiecare. Din ce cauză?
Datorită monștrilor profesori comuniști care bagă frica în fiecare copil și nu-l ajută să se dezvolte corect.
El face fiecare lucru din frica de profesori. E vina sistemului de educație, nu vina copiilor că au emoții...

| Pnin a răspuns:

Daca ar invata nu ar fi speriati.