| Pisw a întrebat:

De ce se schimba vegetatia cu cat urcam in altitudine?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Din cauza temperaturilor tot mai ridicate, vegetaţia găseşte în mediile cu altitudini mari un loc propice dezvoltării. De-a lungul secolului XX, speciile comune găsite în lanţurile muntoase ce traversează Europa s-au răspândit în locuri cu altitudini cât mai înalte. Cercetătorii francezi care au examinat vechimea plantelor pentru şase regiuni montane, incluzând vestul Alpilor şi nordul Pirineilor, au spus că studiile lor au demonstrat că efectele dramatice ale schimbării climei au afectat şi viaţa plantelor. „Pentru prima dată am arătat că modificările climatice au deja un efect semnificativ asupra unei game largi de specii de plante".

2 răspunsuri:
| Gregory a răspuns:

Bună! Pentru că există etaje vegetale strict dependente de factorii bio-pedo-climaterici (sol, relief, parametrii climatologici (temperatură, umezeala aerului, durata de strălucire a soarelui, precipitaţii atmosferice, presiune atmosferică, curenţi de aer, oraje, amplitudinea, fenomene meteorologice periodice - brumă, ceaţă, chiciură, polei, furtuni de zăpadă, etc. - plus multe alte constante ale geosistemului)), cât şi de latitudine şi longitudine. Numai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se adapteaza la oxigenul din atmosfera.