| anonim_4396 a întrebat:

DE CE SUNT 12 STELE PE STEAGUL UNIUNI EUROPENE?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Steagul apare pe aversul tuturor bancnotelor euro, iar stelele pe monedele euro, precum şi pe permisele de conducere şi plăcuţele de înmatriculare eliberate în ţările membre ale UE.

Numărul de stele de pe steag este fix (12), şi nu are legătură cu numărul de state membre ale Uniunii. În 1953, Consiliul Europei avea 15 membri. S-a propus ca steagul să aibă câte o stea pentru fiecare membru, şi să nu se schimbe la aderarea unor noi membri. Germania de Vest a obiectat la această măsură, deoarece unul dintre membri era regiunea disputată Saarland, iar o stea proprie ar implica suveranitatea acestei regiuni. Franţa a obiectat la un proiect cu paisprezece stele, deoarece acest lucru ar fi implicat integrarea Saarlandului în Germania. În cele din urmă, a fost adoptat numărul 12, ca simbol al perfecţiunii, fără conotaţii politice

18 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Initial au fost 12 state.Numarul avea si un substrat religios, facand trimitere la cina cea de taina si la cei 12 apostoli. S-a convenit sa nu mai fie adugate stele noi cand vor fi primiti si alti membri.Se pastreaza astfel ideea originii crestine a tarior membre. Mira

regis
| regis a răspuns:

Ca sa moara de ciuda ex-ministrul Adomnitei.

regis
| regis a răspuns:

@Bro - daca ar fi singura gafa ti-as da dreptate. Chiar si fara aceasta gafa, nu cred ca ar fi ramas in istorie ca un filozof. Poate in vreun manual alternativ...

| andreiolariu a răspuns:

Pt ca acesta este nr de state care au format Uniunea Europeana.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa schimbe stelele, de acum, sunt mai mult de 12 tari intrate in U. E.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Numărul de stele de pe steag este fix (12), şi nu are legătură cu numărul de state membre ale Uniunii.

| Radu_Ionut_1998_2zYL a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regis mare dreptate ai big grin Adomnitei s-a facut de ris in fata unor copii de scoala generala. Stii tu proverbu ala "daca tacea filozof raminea"winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simbolizeaza cei 12 zei din Olimp. Nu are nicio treaba cu Cina cea de taina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt.ca la inceputul infiintarii uniunii europene au fost 12 state.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr ca sunt 12 tari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar care sunt tarile?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

12 tari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele 12 stele reprezinta cele 12 state membre ale U. E(care au aderat la U. E)

Alte răspunsuri