| Goddessss a întrebat:

De ce un an are 365 de zile?

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa a vrut cineva care i.a sarit din cap o marja de eroare

| darrio2007 a răspuns:

O data la patru ani are si 366 de zile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și 4 ore.
Era o vreme când Pământul era doar o grămadă de pietre care se roteau bezmetic în jurul soarelui. Cele răzlețe au căzut în soare, cele libere se mai rotesc și acum singuratice, meteoriți și asteroizi, ceva comete. Cele care s-au unit, au format planete și Pâmântul. Ca să poată rămâne în echilibru, să nu se împrăștie, au format un ghem care se rotește în jurul axei sale. Așa s-a format ziua și noaptea. Ca să nu pice pe soare, s-au rotit în jurul lui. Ca să se poată menține pe orbită, la acea distanță, aveau nevoie de o anumită viteză. Pănă face o rotație completă în jurul soarelui, un an, face 365 de rotații în jurul axei sale, adică zile. Cam așa.

| Catrice a răspuns:

Ca e lenes pământul si sa il înconjoare pe dl soare ii ia atâta timp.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca in asta consta miscarea de revolutie a Pamantului.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca asa functioneaza Terra. Daca am fi locuit pe Marte am fi avut 770 de zile, raportat la timpul nostru. Evident, timpul trebuie adaptat la fiecare planeta, ne ajuta doar sa ne organizam, nu este ceva built in.

| Nemessys a răspuns:

Pentru ca in atat timp face pamantul o rotatie completa in jurul soarelui.

Daca eram mai departe de soare, un an avea dublu happy.
Daca eram mai aproape, dura mai putin si exista doar vara.

Daca pamantul era une se afla pluto acum, un an ar fi avut... 247 x 365 = X zile, calculeaza tu.

| PainTech a răspuns:

365,242199 zile mai exact.
Atât îi ia pământului să facă o rotație în jurul soarelui.
Tot din acest motiv exista și an bisect (la patru ani acel sfert se adaugă și ajunge o zi întreagă).

| Zuzu1991 a răspuns:

Un an nu are 365 de zile tongue
un an are foarte exact 365.22 de zile
pentru ca odata la 4 ani e un an bisect si odata la 100 de ani un an care ar trebui sa fie bisect, nu e bisect
insa ti-au dat destul de multi raspunsul corect: atat ii ia sa se invarta in jurul soarelui

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Vezi daca nu citești Biblia? Acolo sta scris ca "o seara+o dimineața =o zi".

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aceasta vine inmultita cu 365!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se invata in scoala primara.

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

Bine, atunci răspunde, nu comenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o conventie stabilita de om. Toate ''unitatile de masura ale timpului''sunt conventii stabilite de om pentru a masura trecerea vremii

| AndreeaWTS a răspuns:

De ce n-ar avea?

| SasaSasa2000 a răspuns:

Doar eu mă întreb dc nu a fost selectat un răspuns căștigator?

| Cosimo11 a răspuns:

Pt ca atat ii trebuie pamantului sa faca o rotatie completa

| DecstarIsBackAgainMtfk a răspuns:

Sa nu crezi ce zic oamenii astia. Un are 12 luni nicidecum 365 de zile

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Pentru ca, asa eviata laughing

| alex084752 a răspuns:

Pai si de nopti, cate nopti are un an?

| Cosimo11 a răspuns (pentru alex084752):

Asta e deja intrebare de baraj?

| alex084752 a răspuns (pentru Cosimo11):

Nu, pai eu chiar eram curios cate nopti are un an ca de zile zice toata lumea ca are 365 dar de nopti nu spune nimeni.

| alex084752 a răspuns (pentru Cosimo11):

De fapt anul nu are 365 de zile. o zi are in functie de luna ( anotimp). de exemplu prin decembrie ziua are 9 ore + noaptea 15 ore... si asa se calculeaza fiecare luna in functie de cat de scurta sau lunga e noaptea sau ziua si asa afli de fapt cate zile si cate nopti are un AN. Ca nu are doar zile tot anul, mai sunt si nopti acolo.

| EuAmFostEuMereu a răspuns:

Ca m-am pisat pe langa veceu

| tudor811 a răspuns:

De ce nu?

| yasuo982 a răspuns:

De ce nu mergi la scoala?

| sbecheru a răspuns:

De chikibambus