| Alex5678Miluț a întrebat:

De ce unele monede de 50 Bani sunt tiparite invers pe muchie?

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Asa au cazut in presa monetara.

| sierra1 a răspuns:

Fă-ne o poză, cum adică?

| Alex5678Miluț explică (pentru sierra1):

Scuze,nu stiu cum pot pune poze aici, dar o să îți explic, atunci când pui pe masa mondea de 50 BANI cu capul in sus Romania e scrisa corect, dar sunt unele care fac invers si cand ai stema in sus scrie Romania. Sper sa fii înțeles!

| sierra1 a răspuns (pentru Alex5678Miluț):

Orice aberație/defect/eroare de "batere" la monede, le face să fie mai valoroase (cu cât erorile sunt mai rare!)