| AlexDorinel a întrebat:

De ce unii oameni spun ca cei de la țară sunt mai educati și mai nu stiu cum?

S a demonstrat de câte ori ca e fix invers.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cei mai mari rasisti impotriva românilor sunt romani,se urasc intre ei, le e scarba unu de altul, se barfesc intre ei, nu se sporta intre ei, in străinătate se fac ca nu te inteleg., uita romana instant

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Spune ala care uraste romanii. Ironic! laughing

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Nu urasc romani mann, urasc ipocrizia, falscitatea, barfa si lenea, nepasarea, si daca e german lenes tot la fel spun

| RAY a răspuns:

Nu e vb de etnie ma e vb de ipocrizie, si folosesc ca si voi termenul romani, voi va urati intre voi

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca s-a dovedit ca marea majoritate sunt limitati de educatia precara primita acasa si in sat, la scoala comunala.
Multi sunt oameni simpli, cu frica de Dumnezeu si cu rusine sa vorbeasca despre sex sau alte subiecte considerate tabu, pentru ca asa au fost educati de parintii si bunicii lor.
Ia uite aici un exemplu clar de needucati si limitati, la cei de la tara:

"în 16 Iunie | Anonim întreabă:
Bună,
Aș dori sa imi spuneti parerea voastra despre urmatorul aspect. Sunt fata si am 24 de ani. Am crescut in mediul rural unde nu am stiu ce este comunicarea. Tot ce se comunica era despre certurile dintre parinti. Dupa clasa a 8 a mi-a venit menstruatia, insa nimeni nu mi-a spus nimic despre acest lucru nici inainte de menstuatie, nici dupa.
Mama mea nu a vorbit niciodata despre acest lucru si nici despre lucruri precum sex, sarcina sau orice chestie cu tenta sexuala sau care sa implice corpul omenesc. Si avand acest exemplu, nici eu la randul meu nu am comunicat despre aceste lucruri pentru ca acest mediu in care am crescut m-a facut sa simt rusinea fata de ele. In momentul de fata, sunt un adult defect. Nu doresc sa comunic absolut nimic cu mama mea, ea e doar mama pentru mine, nu si prietena"...

sursa:
https://www.tpu.ro/......iul-rural/

| Mosotti a răspuns:

Normal ca e invers, aia de la tara-s mai innapoiati.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca asta se spunea mai pe timpuri, pentru ca de multe ori copii crescuti la tara erau obisnuiti si invatati si cu mai putin si erau recunoscatori pentru orce chestiie.Mai pe românește nu erau asa razgaiati.
Dar acum nu mai e chiar asa.Adica da, sunt destui printre ei ce au bun simt, ce invata bine dar nu majoritatea sau toti.
Plus ca la scoala de la tara majoritatea sunt premiați daca duc lapte si brânză, la oras nu functioneaza asa.

| anonimg a răspuns:

Într-un anumit sens, este mai mare educația la oraș.
Dar într-un alt sens, este mai mare educația la țară.

Unde sunt mai mulți oameni, răul este și el în mod automat mai mare. Asta n-ar trebui să fie o regulă, dar așa este.

Dar așa este cum spui tu: oamenii de la țară sunt astăzi mai needucați decât cei de la oraș.
Pe când la oraș, a locui unii peste alții și a ne intersecta unii cu alții, este necesară o autoimpunerea unei anumite educații.
Chiar facerea unui grătar în fața blocului (adică într-un loc care nu este special amenajat) reprezintă o lipsă de educație. Pe când la țară, în fiecare curte se găsește câte un grătar, chiar și dacă pui numai ciuperci pe el.
Oamenii de la țară sunt mai liberi și mai lipsiți de reguli. Acolo se poate mânca și în pragul ușii de la intrare, sau chiar pleci pe poartă cu codrul de pâine. Acolo poți să strigi unul după altul cât te țin puterile.
Pe când la oraș, chiar mirosul de mâncare de pe scară reprezintă o lipsă de educație, și la fel și strigătul. La oraș se mai învață educația.

În general, atât la țară cât și la oraș, educația este pe cale de dispariție.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai pune mana si ai studia fenomenul, ti-ai da seama de ce se spune. si daca este adevarat sau nu. Tu, ca multi altii, asemuiesti educatia si cultura cu invatatura.
Iti pun o intrebare: ce cuprinde cultura unui om si ce cuprinde educatia lui?

| Zuzu1991 a răspuns:

De ce "unii" oameni sunt neonazisti cand s-a demonstrat negru pe alb ca nazismul e un lucru rau
de ce "unii" oameni plang dupa Ceasca, cu toate ca la sfarsit economia era pe duca si ne pastea crash-ul total
de ce "unii" oameni se duc la biserica, cand religia, biblia samd sunt contestabile de la satana pana la D-zeu

d'aia, pentru ca "unii" oameni au o opinie la care cica, ca au dreptul, si nu se jeneaza sa o arunce spre altii

| Meme10Memu a răspuns:

E un adevar in aceste cuvinte. Oamenii de la tara sunt mai aproape de conditiile paradisiace in care traiau Adam si Eva in gradina din Eden. Aceasta apropiere ii face pe oameni sa fie mai credinciosi, mai morali si mai aproape de Iehova Dumnezeu, creatorul omului.

| Vântulalb a răspuns:

Uite, fix tu demonstrezi ca este asa.

| goguPatent a răspuns:

De ce tu tot spui treaba asta cu "unii oameni" cand de fapt e doar vorba despre parerea ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray oare știe că și el e tot român?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă-l, încearcă și el sa fie ceea ce nu e. Se da german dar tot român e

| geoconda a răspuns:

Păi eu cred ca asa este! Eu sunt la de la tara si nu îmi este rusine. Cei de la oraș, e normal sa fie,, mai zvăpăiați " că doar cunosc graiul orașului, nu ca noi nu am fi, dar nu în public. Eu susțin afirmația asta!