| a1l3x a întrebat:

De ce va place sa cititi? motivati

8 răspunsuri:
| Blackwoman27 a răspuns:

Cine ti-a zis ca imi place? raised eyebrows inseamna ca e prost oh go on

| Crisstyanos a răspuns:

Dezvoltarea memoriei, pentru o minte mai bogata, pentru cunostinte mai bogate, pentru o performare a cititului, pentru am crea noi intrebari, pentru a incerca sa privesc lumea din ochii autorului cartii, pentru a invata sa-mi fac pareri, si sa dezbat parerile altora, pentru a invata sa scriu propriile carti, si pentru a-mi forma propriile concepte... funda?

| Lia96 a răspuns:

Imi place sa citesc din acelasi motive pentru care imi place sa ma uit la filme:
-aflu povesti uimitoare
-descopar cuvinte noi
-gasesc exemple de oameni si aflu experientele lor
-nu am altceva de facut
-iau subiecte pentru urmatoarele mele compuneri
-gasesc subiecte noi de discutie
Si multe, multe altele. Cand citesti o carte, te pui in pielea personajelor si traiesti o data cu ele. Pe langa multitudinea de cuvinte noi pe care le aflii si astfel iti imbogatesti vocabularul si iti imbunatatesti modul de a te exprima, cartile iti dau sansa de a invata de la altii, de a nu comite aceleasi greseli si de a te bucura de viata ta, asa cum este ea.
Citeste cat de mult poti pentru a deveni o persoana mai buna!

| Crisstyanos a răspuns (pentru Lia96):

Acum depinde si ce carti citim nu putem sa citim orice fel de carte, nu toate sunt un bun exemplu

| Lia96 a răspuns (pentru Crisstyanos):

Da-mi exemplu de carte care sa nu fie buna de citit? Sunt acele carti pornografice nerecomandate minorilor, dar dupa varsta la care deja stii unele lucruri, cartile acelea nu fac altceva decat sa te faca sa intelegi mai bine, majoritatea au o poveste ascunsa sub voalul erotismului.
De asemenea, majoritatea cartilor au un personaj sau mai multe contra-exemple, pana la urma ele ne ajuta cel mai mult in alegerile din viata noastra, sa stii ca "asa nu e corect" e un pas important in luarea unei decizii corecte si potrivite.
Cartile sunt lectii de viata.

| Crisstyanos a răspuns (pentru Lia96):

Depinde, in ce mod privesti o carte, te cred ai dreptate, dar anumite carti nu sunt recomandate pentru unele persoane, cum ar fi cele erotice pentru copii, sau carti masonice pentru oamenii credinciosi, sau biblia pentru masoni....depinde ce fel de persoana esti, si depinde cand si ce carte citesti, daca citesti o carte ce nu prea iti aduce un val de cunostinte noi cand tocmai ce ai inceput sa citesti, este posibil sa-ti pierzi interesul in aceasta arta a cititului, pentru ca altfel nu poti sa-i zici

| Pauluk a răspuns:

Pai, ce intrebare mai este si asta? Ok, sa incepem: cititul iti dezvolta vocabularul, citind te poti relaxa, cresti abilitatea de a citi cursiv...

| Rafaello a răspuns:

Mie imi place sa citesc pentru ca asa pot sa uit de tot. Cind citesc nu mai gindesc la nimic. E ca un fel de relaxare pentru mine.