| adi021 a întrebat:

De ce vara este mai frig la mare si iarna mai cald?

Răspuns Câştigător
| Alexander1212 a răspuns:

In timpul verii marea trage caldura de pe uscat pentru a se incalzi apa, tarmul ramanand mai friguros decat restul tarii, iar iarna marea este calda(caldura de vara) si degaja caldura pe uscat.Asta a spus profa, acum o fi bine nu stiu. Oricum funda.

2 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Vara apa marii este mai rece si influneteaza si temperatura uscatului, iar iarna apa marii este relativ calda fata de temperatura uscatului, influentand astfel si litoralul si crescandu-i temperatura, cam pe o distanta de 50 km de la tarm spre interiorul continentului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru florin1979):

Asa e, meriti fundita, briza marii se revarsa peste uscat chiar si la 100 de km.