| Petrut360 a întrebat:

De ce Vatican este numit si Sfantul Scaun?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca este locul de "scaun" conducere al Papei care este considerat sfant. La fel se zice si la noi: Suceava cetatea de scaun, Targoviste, etc. La ei Papa este sfant si toti il venereaza. La noi Patriarhul nu este sfant si multi il injura. Asta-i viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfîntul scaun adică căc@t

| Petrut360 explică (pentru anonim_4396):

Ai dat dovada de o prostie cu margini la periferiile metagalaxiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Papa are "Scaunul"/ locatia in Vatican. Iar Papa e cea mai importanta/mare functie din crestinism.
Te-ai prins?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din crestinismul catolic.