| anonim_4396 a întrebat:

De cine este condusa Canada si Australia? ( de ce tara sau de ce persoana)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Canada si Australia sunt tari independente si sunt conduse de guvernele proprii, doar ca ambele fac parte din Commonwealth si au ca suveran formal pe regina Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord, Elisabeta a II-a. Numai bine!

| DakotaRoyse a răspuns:

O ţară nu poate fi condusă de o ţară, wtf.
Atât Canada cât şi Australia sunt conduse de Regina Elisabeta a II-a (împreună cu alte state precum Marea Britanie sau Noua Zeelandă). Guvernatorul general al Canadei este David Johnston, iar al Australiei este Quentin Bryce.

| Naiky3Run4 a răspuns:

Canada este condusa de Partidul prim-ministrului canadian Stephen Harper, si Australia Julia Gillard. FUNDA?