| AvalohAlyn a întrebat:

De curiozitate,am vazut ca toate scolile postliceale spun in prezentarea ofertei lor ca inscriu candidati "cu sau fara bacalaureat".E adevarat? Am auzit vorbe ca iti cer diploma de bac dupa terminarea scolii postliceale sau in timpul cursurilor ei, este un lucru adevarat?
Vreau sa iau bacalaureatul dar ar fi si cateva scoli postliceale mai noi aparute care "ma tenteaza". Deci cum e cu scolile postliceale si bacalaureatul? A facut cineva vreo scoala postliceala?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă la înscrierea la Şcoala Postliceală nu se cere ( în mod obligatoriu ) prezentarea/depunerea Diplomei de BAC, ai OBLIGAŢIA de a promova BAC-ul în cei 2-3 ani de cursuri postliceale şi de a OBŢINE Diploma de BAC!
În cazul în care nu promovezi BAC-ul şi nu obţi Diploma de BAC, atunci NU ţi se va da o Diplomă de absolvire a Şcolii Postliceale respective - primeşti doar o amărâtă de Adeverinţă :(

De asemenea, pentru a primi Diploma de absolvire a Şcolii Postliceale, va TREBUI să susţi examen!
Dacă promovezi "examenul de certificare a competenţelor profesionale", atunci vei primi un "Certificat de competenţe profesionale nivel 5" = " Certificat de calificare nivel 5 însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului în format Europass" ( anexa nr. 7 ).

Vezi alte detalii la linkul :
http://ismb.edu.ro/documente/retea/2015/acte_studii_absolventi_2015.pdf

http://lege5.ro/......niversitar

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ai auzit bine, astfel de scoli nu au prea mare succes la absolventi "destepti", iar aceste scoli au mare nevoie de bani. Mai bine ia-ti bacul si mergi la o facultate de stat, pe un loc bugetar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

poți să faci o postliceală, dar până la terminarea ei trebuie să iei bacul, altfel nu primești diploma respectivă și astfel o faci degeaba.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Totusi,in legea invatamantului nu scrie asta, scrie cu sau fara bacalaureat si scrie ca nu iti trebuie bac pentru absolvirea unei postliceala. Vorbesc serios.Dar am auzit si eu chestia asta cum ca ti-ar cere bac-ul unele postliceale...nu stiu daca e legal..sau adevarat...hmm..tu de unde stii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

avem și noi la liceu. de la profesori știu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

dar ce te-ar fi tentat?