| OctavianGabriel a întrebat:

De la ce plante se mananca tulpina(trebuie la tehnologie)?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Tulpina este un organ al plantelor superioare, care are rolul de a susține ramurile, frunzele, florile și fructele, sau de a conduce seva brută de la rădăcină spre frunze și seva elaborată de la frunze către celelalte organe.
Tulpina este organul vegetativ al plantei de obicei suprateran și a cărui formă depinde de mediul de viață și rolul îndeplinit în viața plantei.
Tulpinile unor plante pot avea și alte funcții,(în afară de cele specifice):
- de a servi la depozitarea substanțelor de rezervă (tuberculii, bulbii, rizomii);
- de a îndeplini funcția de fotosinteză.
Asta este tulpina!

Tulpina de la mar și de la cireș, sau de la alți pomi fructiferi, nu se mănâncă, că îți rupi dinții, și oamenii nu mănâncă lemne!

Gândește-te și tu cu capul tău care tulpini de plante din ce știi tu se pot mânca!

1 răspuns: