| coosmin24 a întrebat:

De la un timp mi-a venit dor de citit si nu stiu ce sa citesc, adica care ar fi mai interesante? stiu, sunt o multime de carti. Voua care v-a placut? mersi daca ati mentiona genul si autorul!

Răspuns Câştigător
| sy46 a răspuns:

Magicianul scrisa de John Fowles mi-a placut mult, dealtfel si Colectionarul; carti psihologice.Am de gand sa citesc Chelnerul si supravietuitorii scrisa de Simon Vestdijk, la recomandarile tatalui meu.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Romanele lui Jules Verne sunt foarte interesante si frumoase.De exemplu 20 000 de leghe sub mari sau ocolul pamantului in 80 de zile, 5 saptamani in balon si vulcanul de aur.Ar mai fi Singur pe lume de Hector Malot dar si volumele Ciresarii(daca esti adolescent, in ele sunt descrise aventurile si emotiile unor adolescenti)

| Aero a răspuns:

Mie mi-a placut seria Harry Potter. In special ultima carte, o capodopera. Desi pentru necunoscatori, din ce-or mai fi vazut din filme, probabil se gandesc ca si cartile sunt simple, pentru copii, ei bine pe de o parte chiar asa e! Sunt foarte usor de citit, simple, dar mesajul pe care-l ofera e foarte profund. Simple si foarte complexe in acelasi timp.

Imi aduc aminte ca am citit undeva, zicea un autor/critic, ca cei care vad cartile fantasy ca ceva de calitate proasta/stupide, pentru copii, inseamna ca ori nu citesc/n-au citit, ori nu le inteleg, sau mai rau, nu le pot intelegebig grin

| Mina a răspuns:

Iti recomand Paulo Coelho.

| JustArmy a răspuns:

Nobila casa. ti-o recomand. roman gen aventura, cu crime si tot restul. crede-ma e foarte buna cartea. app, sunt 2 volume.

| JustArmy a răspuns:

Sorry da nu stiu autorul. e carte scrisa de autor japonez

| multimoak a răspuns:

Depinde ce gen de carti obisnuiesti sa citesti.
Eu una ti-as recomanda "Che Guevarra - Viata unui mit"- scrisa de Reginaldo Ustariz. Este scrisa de-un medic si ziarist bolivian care a realizat o cercetare despre viata lui Che Guevarra(un revolutionar) Sunt fragmente din jurnalul personal, imagini din arhiva personala a lui Che si este impresionanta pentru ca este descrisa viata acestuia de cand s-a nascut si pana a murit. De asemenea este scos la iveala adevaratul mod in care a murit. Incearca...

Sau daca iti plac romanele mai siropoase incearca tot ce este scris de Thomas Hardy. Spor la citit!

| diana2235 a răspuns:

Eu ti as recomanda Vampirul Lestat de Anne Rice sau Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wilde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as recomanda colectia Jules Verne sau carti politiste, ca de exemplu "Cianura pentru un suras/ Buna seara, Melania!" de Rodica Ojog Brasoveanu.

| nadin a răspuns:

Interviu cu un vampir Anne Rice, e fenomenala sau Mr.Vertigo Paul Auster o poveste ciudata si un final cum nu te astepti