| elenadia a întrebat:

De unde putem sa ne dam seama de grupa si perioada unui element chimic? cand avem configuratia electronica...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SexxyAngel a răspuns:

Grupa
In cazul grupelor principale grupa este data de numarul electronilor de pe ultimul strat
de ex:Cl(Z=17)1s2 2s2 2p6 3s2 3p5
pe stratul 3 sunt 7 electroni(3s2 3p5) rezulta Grupa aVIII A
In cazul grupelor secundare grupa se calculeaza adunand electronii ultimelor 2 substraturi
Cr(Z=24)1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d4
Pe ultimele 2 substraturi sunt 6 electroni(4s2 3d4) rezulta ca grupa este a VI B
Perioadele
Perioada este data de numarul de straturi ocupate complet si incomplet cu electroni
C(Z=6)1s2 2s2 2p2
sunt 2 straturi rezulta rezulta ca carbonul este in perioada a 2a
sper ca te-am ajutat! Funda?