| AndyZeu a întrebat:

Deci, intrebare pentru cei care sunt a 10-a pe mate-info. In clasa a 9-a in primul semestru la info se face doar pseudocod?

Răspuns Câştigător
| al9264 a răspuns:

In ce te priveste, chiar nu cred ca are mare imporrtanta. Tot mai misto, adica maxim de util, e sa faci pe calculator cu mainile tale, ca pseudocodul e o amaraciune, asa, sa treaca timpul. Da, cred ca programa ta contine pseudocod acum, dar proful tau poate sa decida sa va invete direct pe calculator, nu e nicio pierdere, e chiar in interesul tau, sa acumulezi cateva saptamani de experienta in c++ sau python sau html sau altceva cat mai repede. ca nu e asa de rau daca te departezi de respectarea ortodoxa a programei. cheers.

| suntserios a răspuns (pentru al9264):

Amaraciune?
Pseudocodul e baza oricarui limbaj de programare. E cea mai buna modalitate sa iti faci o baza solida in ceea ce priveste programarea.

| al9264 a răspuns (pentru suntserios):

Nu zic ca nu ai dreptate cu asta, ca pseudocodul e la baza, dar, fiind trecut prin procesul de invatare, mi s-a parut grozav ca am inceput cu un c++ brut si nu imi imaginam sa fi fost altcumva. pseudocodul de l-am facut in clasa 12-a m-a incurcat si m-am gandit ce naspa e de aia de chiar incep cu asta
Pe de alta parte, cand imi zici ce simbolism are pseudocodul pentru celelalte mari domenii ale programarii, imi face senzatia ca cam iei in serios programarea... exista si alte dimensiuni ale vietii, astfel ca inveti programare la un moment dat dar pana la urma iei o pauza si te mai ocupi si de altele, iti vezi si tu de viata; nu e programarea ceva in care sa te afunzi asa, sa stai sa iti faci scheme de invatare...

| suntserios a răspuns (pentru al9264):

Normal ca iau in serios programarea. E meseria mea, ar fi culmea sa nu o iau in serios,

5 răspunsuri:
| Free007 a răspuns:

Depinde de profesor, unii fac pseudocod primul semestru si al 2-lea c++ ori altceva, altii incep direct cu c++ sau altceva.

| abstracted a răspuns:

Da, si pe intensiv info si pe neintensiv.