| anonim_4396 a întrebat:

La un profil economic, din ce materii se da teza si din ce materii se da bacul? Iar dupa ce termin liceul, as putea da la o facultate de finante-banci?

Răspuns Câştigător
| livixd a răspuns:

Sora mea a terminat la Economic tezele le da din Roamana Matematica si Engleza si vei face practica la cafenele sau magazine sau pizzeri depinde unde au locuri si o sa faci practica odata pe saptamana iar din clasa a 11 a o sa se schimbe teza si o sa dai din Romana, Matematica si Economie si o sa ai practica o saptamana pe semestru si Bacul il dai din Romana, Matematica ( obigatoriu ) si la alegere : Geografie, Economie, Istorie sau Engleza si facultatea poti sa mergi la drept, contabilitate sau manegement si afaceri. astea-s pentru profil de economic. fundita :3?

| Marian_Vlad_1998 a răspuns (pentru livixd):

Sigur la acestea materi se da?

6 răspunsuri:
| selfie a răspuns:

Romana, Matematica si inca doua. Nu stiu sigur. Dupa ce termini te poti duce la finante-banci. Lasa-mi un mesaj daca vrei sa afli mai multe si le pot intreba pe 3 prietene care sunt pe profil economic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU există "profil economic", sunt doar unele specializări ( aferente ) de la Liceul Economic!
Profilul corect/aferent este de "Servicii", iar specializările sunt :
"* Tehnician în turism
* Tehnician în administraţie
* Tehnician în activitaţi economice
* Tehnician în achiziţii si contractari
* Tehnician în activitaţi de comerţ
* Tehnician în hotelarie
* Tehnician în gastronomie
* Organizator banqueting, etc."!

La BAC dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Toate cele bune.

| AndreeaIII a răspuns (pentru bursuc001):

Deci din bac fac parte si probele A C si D?

| bursuc001 a răspuns (pentru AndreeaIII):

Da, dar NU se socotesc la media de BAC ( la acestea se dau doar calificative ).

| NNella a răspuns:

Mda. In clasele a 9 si a 10 dai tezele la romana, mate si engleza. Intr-adevar, pe a 10 se face practica la magazin, 3 saptamani (doar la magazin am facut, chiar nu am auzit de restaurant sau bar), in cl. 11 si 12 se schimba teza la engleza cu cea la economie. In fiecare an ai practica. Si pe clasa a 12 vei avea de facut un atestat si daca esti admis, vei primi o diploma cum ca ai absolvit liceul la profil economic/servicii. Pentru bac, materiile obligatorii sunt romana si matematica si poti alege intre geografie, istorie, economie, logica...